PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 3 gru 2021, o 03:46

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 11 sie 2011, o 16:15 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Od kilku miesięcy regularnie czytam bloga Pana Gwiazdowskiego. Uważam, że bardzo trafnie ocenia bardzo wiele zjawisk na świecie, a do tego często robi to w sposób dosyć zabawny. Co więcej, pozwala sobie dogłębnie wyjaśniać jakiś szczegół, rozpisując wszystkie zależności i szczegóły, dzięki czemu całość da się całkiem dobrze zrozumieć. Są co prawda miejsca, w których się z Panem Gwiazdowskim niezbyt zgadzam, ale zazwyczaj sprowadzają się do rzeczy w stylu: "to jednak nie ma chyba aż takiego znaczenia" - czyli nie zgadzam się ilościowo, a nie jakościowo. I czasami nie zgadzam się z niektórymi sugerowanymi rozwiązaniami problemów, głównie dlatego że czuję się że w praktyce akurat dla mnie byłyby nieco zbyt szkodliwe, choć może dobre dla społeczeństwa.

Tak czy inaczej, Pan Gwiazdowski wczoraj napisał taki fragment:
Gwiazdowski pisze:
Dowiedziałem się właśnie, że agencja Standard & Poor ′s „kradnie nam wolność”!!! To nie żart! „Okazało się ostatnio, że to agencje ratingowe decydują, czy w USA będzie bezpłatna służba zdrowia, czy nie będzie” – napisał Pan Grzegorz Sroczyński w Gazecie Wyborczej.
Co mają agencje do służby zdrowia w USA? A już zwłaszcza „bezpłatnej”. Jakby ona była „bezpłatna” to nie miałyby nic! Ale ona jest jednak płatna i dlatego ktoś musi na opłacanie ambitnych planów Laureata Pokojowej Nagrody Nobla Baracka Obamy pożyczyć. A ci co mają pożyczać zdaje się że przestają pomału chcieć bo się boją, że dalsze „pożyczanie” może zamienić się w „dawanie”. I głos agencji Standard & Poor ′s nie ma tu najmniejszego znaczenia. Agencje ratingowe nie są potrzebne do oceny wiarygodności państw – bo informacje o stanie ich gospodarek są przecież publiczne. Zdaje się, że zdaniem Pana Redaktora Sroczyńskiego, agencje są bardzo potrzebne, ale tylko dopóki państwom zadłużającym się w celu opłacenia „bezpłatnej” służby zdrowia wystawiają rating AAA!
http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1000
Uważam, że wiele problemów społecznych wynika z tego, że ludzie działają na podstawie wniosków wyciąganych bez pełnego zrozumienia tematu. Ponieważ problemy ekonomiczne bardziej mnie bolą niż homoseksualne, bardzo mi zależy by jak najwięcej ludzi rozumiało co się skąd bierze - i jeśli nawet nie zgadzają się z Panem Gwiazdowskim, a przykładowo z założenia zgadzają z cytowanym Panem Sroczyńskim, to żeby postarali się choćby w myślach spójnie odpowiedzieć na zarzuty Pana Gwiazdowskiego wobec tekstu Pana Sroczyńskiego. Ćwiczenie tego typu pozwoli łatwiej oceniać różnego rodzaju teksty ekonomiczne.

A Pan Gwiazdowski pisze często w miarę prostym językiem i chyba nie trzeba być wyedukowanym w ekonomii by go rozumieć (ja nie jestem a chyba rozumiem). Polecam ten i inne wpisy. Na zachętę, żeby pokazać, że Pan Gwiazdowski jest dosyć odważny, wspomnę, że gdy na krótki okres został mianowany prezesem rady nadzorczej ZUS powiedział:
Dawny prezes ZUS pisze:
...wielu pracowników ZUS-u wykonuje całkowicie niepotrzebną pracę...

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 16 sie 2011, o 14:51 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

Widzę, że nikomu nie chce się w tej sprawie zawierać głosu. Temat agencji ratingowych jest chyba jednym z głównych tematów poruszanych od początku ostatniego kryzysu finansowego, trochę się już przejadł :) W każdym razie Chłopcze, chętnie porozmawiam z Tobą na ten temat, ale po powrocie z urlopu :)

Nieprzeczytany post: 16 sie 2011, o 16:06 
Mistrz
Awatar użytkownika

@nowy: jak to się ma do obecnej sytuacji ekonomicznej na świecie? Chyba, że chodzi o ranking "na kogo focham się bardziej" ale to raczej nie ten dział jest.

Odnośnie bloga Gwiazdowskiego to faktycznie w interesujący sposób ujmuje problemy ekonomiczne maści wszelakiej do tego zwykły śmiertelnik nie musi sobie tłumaczyć z "polskiego na nasze". Bardziej rzeczowo odniosę się jak poczytam więcej wpisów i poglądu jakiegoś na to wszystko nabiorę bo teraz to zabiegany jestem :P

Nieprzeczytany post: 17 sie 2011, o 19:29 
Czarownica nie z tej Ziemi
Awatar użytkownika

Proszę nie zaśmiecać wątku prywatnymi sprawami. Myślę, że czystość na forum powinna być dla wszystkich priorytetem.

W kwestiach ekonomii i pana G. się nie wypowiem. Mój umysł na wakacjach ma wolne. :)

Nieprzeczytany post: 22 sie 2011, o 14:04 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Kolejny wpis Gwiazdowskiego, który chciałbym polecić. Nieco bardziej zaawansowany, ale całkiem zabawny:
http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.ph ... =1&id=1010
Porównuje instytucje pożyczające pieniądze państwom do dilerów narkotykowych.

W tekście nie jest jednak wyjaśnione, jaki jest interes w pożyczaniu komuś, kto będzie oddawać ale tylko przez pewien czas, a później nie odda. A jest on taki, że jak się odpowiednio będzie dłużnika namawiało by znajdywał sobie pomocników do spłacania długu, to o ile i tak jego dług będzie rósł, a odsetki będą coraz większe, będzie on mógł spłacać to wszystko przez odpowiednio długi czas. Jak widzimy, jest to czas liczony w dziesiątkach lat (dług zaciągnięty na kilka lat spłaca się poprzez zaciąganie kolejnego długu na kolejne kilka lat, gdy stary już trzeba spłacać). A łączne kilkadziesiąt lat to wystarczająco dużo by wierzyciel zarobił bardzo wiele na odsetkach, żył w dostatku i umarł, pozostawiając wielki majątek kolejnym dwóm pokoleniom swoich bliskich. Dalsza perspektywa nie ma co go obchodzić.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]