Skoro mamy dział "uwagi i propozycje" to tu napiszę jak ja wyobrażałbym sobie działanie zmodernizowanego forum.
Postarałem się spisać te propozycje bazując na tym co pisali inni użytkownicy oraz czego sam bym chciał. Woli użytkowników, którzy nie wyrazili swoich myśli nie mogłem uwzględnić.
Poniższe propozycje, nie stanowią pełnego regulaminu, tylko są zbiorem zasad, które moim zdaniem warto uwzględnić w regulaminie lub w zaleceniach dla administratorów, moderatorów i w ogóle użytkowników.1. Na forum można omawiać praktycznie dowolne, zgodne z polskim prawem tematy, za wyjątkiem spraw czysto matrymonialno-seksualnych. Chodzi o to by odróżniać się od gejowa czy gaylife. Tematy, które w oczywisty dla moderatora sposób podpadają pod tę kategorię mogą być zamykane, a użytkownik ostrzegany. Tematy, które po prostu spadają do "niskiego poziomu" lub moderator nie wie czy podpadają pod wspomnianą kategorię uznajemy za takowe gdy wielu aktywnych użytkowników zgłosi je do moderacji. Zgłoszenie tematu jest proste. Jeśli określona liczba aktywnych użytkowników dokona takiego zgłoszenia, moderator zamyka temat, wstawiając stosowną informację (wraz z podaniem, kto zgłosił) i wydaje ostrzeżenie osobie którą uzna odpowiedzialną za temat.
2. Na forum można się kłócić. Niezgodność poglądów nie jest powodem do usuwania tematu lub blokowania wątku. Jeśli dla kogoś temat przestaje być interesujący przez kłótnię, może przestać go czytać. Dopóki nie padają wulgaryzmy i teksty typu "ty #$%#$%", moderatorzy nie reagują. Jeśli teksty takie padają, moderator sam decyduje czy usuwa dany post, czy jego część, a odpowiedzialny użytkownik jest ostrzegany. W przypadku określeń typu "ty szczeżujo", która jak widać nie jest w oczywisty sposób obraźliwa, moderator nie reaguje aż do momentu gdy ktoś obrażony zgłosi post do moderacji z krótkim uzasadnieniem. Moderator decyduje co dalej - może przychylić się do propozycji moderacji lub ją odrzucić.
3. Za wyjątkiem zupełnego spamu, staramy się unikać usuwania całych tematów - koncentrujemy się na usuwaniu pojedynczych postów lub ich części.
4. Negatywne opinie na temat forum - jeśli rozwiną się z jednego offtopowego postu na większą dyskusję są przenoszone do działu "uwagi i propozycje". Zarówno nowi, jak i starzy użytkownicy mają równe, pełne prawa do krytyki forum, aczkolwiek jeśli nie wzbudzą swoimi propozycjami większego zainteresowania, administracja nie musi się do nich ustosunkowywać. Jeśli dany użytkownik nie wypowiada się w danym temacie, uznajemy że sprawa go nie interesuje
5. Zmiany graficzne i funkcyjne na forum mogą być wprowadzane dopiero po ich pozytywnej konsultacji z użytkownikami w dziale "uwagi i propozycje". Jeśli ktoś chce dodać nową skórkę, zaproponować nowe logo, itp. Tworzy je i poddaje do publicznej oceny. Jeśli zostaną poparte, prosi admina o dorzucenie plików w odpowiednie miejsce. Nadawanie tymczasowych uprawnień do wykonania takich operacji jest ok, o ile admin uzna że można komuś zaufać. Dodatkowe funkcje i elementy (np. skórki), które nie zastępują dotychczasowych (np. domyślnej skórki) mogą być wprowadzane już przy mniejszym poziomie poparcia. Przyklejanie i odklejanie wątków należy do swobody moderatorów i adminów.
6. Użytkownika uznajemy za trolla, gdy względnie wiele jego postów zgłaszanych jest do moderacji i gdy następnie większość administracji forum zdecyduje że to troll. Posty takiego użytkownika mogą być bardziej moderowane. Użytkownika można uznać ponownie za nietrolla, gdy administracja forum przegłosuje to wyraźną większością - np. bazując na tym, że od jakiegoś czasu nie było potrzeby moderować tego co pisze.
7. Posty napisane na forum nie mogą być zbiorczo usuwane. Konta mogą być nie tyle usuwane co blokowane/czyszczone. Chodzi o to, by nie rozwalać zapisanej dyskusji oraz by nick osoby, której konto zostało zablokowane/wyczyszczone nadal znajdował się przy jej wypowiedziach. Awatar już nie musi. Odtwarzanie konta powracającego użytkownika zależy od dobrej woli administratora.
8. Użytkownicy są zachęcani do dodawania trolujących wg. nich użytkowników do własnych list użytkowników ignorowanych, po uprzednim zgłoszeniu postów trolla do moderacji. Użytkownicy powinni aktywnie wspierać moderatorów za pomocą zgłoszeń do moderacji i ew. prywatnych wiadomości.
9. Forum ma służyć przede wszystkim do wymiany poglądów. Użytkownicy aktywnie korzystający z forum, poprzez przede wszystkim wypowiadanie się, po drugie częste odwiedzanie forum powinni mieć zapewnione dobre warunki do dyskusji. Ich głos nie jest co do zasady ważniejszy niż mało aktywnych użytkowników, ale administracja forum powinna tak działać, by użytkownicy ci nie wykazywali chęci uciekania z forum.
10. Działania moderatorów powinny być wykonywane tak, by było wiadomo, który moderator zadziałał. W razie dużego niezadowolenia użytkowników, moderatorzy mogą być zobowiązani do wytłumaczenia się. Niemniej, ze względu na towarzyski charakter forum, dbanie o aktywnych użytkowników zgodnie z powyższymi propozycjami powinno sprawić, że takie sytuacje nie będą się zdarzały. W końcu użytkownicy nieaktywni mało kiedy wypowiadają swoje zdanie.
11. Banowanie wymaga konsultacji w gronie moderatorów (za wyjątkiem spambotów) oraz publicznego podania powodu tej akcji.
12. W sprawach dotyczących danego członka administracji, jego głos liczy się tak samo jak głos aktywnego użytkownika, ale już nie jako członka administracji.
13. Nowe działy forum powstają w momencie gdy na forum zacznie pojawiać się wiele postów o zbliżonym temacie oraz po następnym dodaniu propozycji stworzenia nowego działu w dziale "uwagi i propozycje".
14. Nowi i starzy moderatorzy mają takie same prawa i obowiązki.
15. Forum nie musi podobać się wszystkim homoseksualistom z Polski. Nowi użytkownicy, którym forum się nie podoba już od samego początku nie muszą na nim zostawać, a to czy zintegrują się resztą okaże się samo po tym ile osób będzie z nimi dyskutowało, ilu uzna za trolli, a ilu doda do ignorowanych.
16. Forum nie ma szczytnych celów do momentu, gdy nie zostanie złożona taka konkretna propozycja, którą w głosowaniu jednoznacznie poprze większość głosujących użytkowników. Uczestnictwo w forum jest zupełnie dobrowolne. Do momentu ew. zmian zobowiązania użytkowników wobec innych użytkowników ograniczają się tylko do regulaminu. Pozostałe relacje traktowane są jako prywatne, a dzielenie się nimi na forum, nie musi być pochwalane przez resztę użytkowników. Użytkownicy proszeni są o traktowanie prywatnych wiadomości na forum jako prywatnego środka komunikacji, takiego samego jak np. GG. Użytkownicy proszeni są o nieprzenoszenie prywatnych animozji na publiczne forum.
Powyższe propozycje w dużej mierze odpowiadają wyrażonemu w solarisowej ankiecie podejściu, w której 69% głosów padło na "nie wtrącać się, wyjechać na urlop, prowadzić mediację, zachować powściągliwość w działaniach". Propozycje zakładają aktywne pośrednie uczestnictwo użytkowników moderacji, dzięki czemu zawsze minie trochę czasu zanim jakieś nieoczywiste akcje zostaną podjęte. Ponadto będzie wiadomo, kto z moderatorów zadziałał, dzięki czemu moderatorzy będą czuli większą odpowiedzialność za to co robią.
Powyższe propozycje prawie nie zwiększają moderatorom ilości pracy, bo właściwie dodają tylko obowiązek informowania o podejmowanych akcjach (z wyjątkiem spambotów). Dodatkowo, przedstawienie idei, jakimi mają się kierować ułatwia podejmowanie decyzji oraz ułatwia ich uzasadnienie przed użytkownikami.
Powyższe propozycje niestety
nie regulują jednak jednej z najtrudniejszych kwestii - wyboru nowych administratorów i moderatorów. W tym zakresie nie udało mi się jeszcze wymyślić spójnego planu.
Powyższe propozycje wydają mi się spójne, choć w niektórych miejscach są nieco mało precyzyjne (słowa administracja/moderatorzy/zarząd). Ich doprecyzowanie zostawiam w gestii zarządu. Mogę dopomóc w momencie wpisywania ich do regulaminu.
Jednocześnie, bazując na powyższych propozycjach, odpowiadam na pytania, które sam kiedyś postawiłem:
Cytuj:
1. Czy na forum można się kłócić tj. spierać bez wyzywania się, czy też wszelkie kłótnie mają być ucinane lub ew. usuwane?
2. Czy administratorzy/moderatorzy mają podejmować działania w sprawie nieco obraźliwych postów z urzędu czy na prośbę osoby która poczuła się obrażona?
3. Czy negatywne, nieobraźliwe opinie na temat forum mają być usuwane, lub przenoszone do jakiegoś działu albo blokowane w inny sposób? Czy użytkownicy z większym stażem mają mieć inne prawa w wypowiadaniu negatywnych opinii o forum niż nowi użytkownicy?
4. Czy na forum mogą być poruszane tematy w których użytkownicy opisują swoje doświadczenia seksualne?
5. Kto decyduje o różnego rodzaju zmianach na forum (graficznych i funkcjonalnych), które nie są konieczne do utrzymania działania serwisu?
6. Uznanie kogoś za trolla i wyciąganie na tej podstawie konsekwencji to sposób, którym można wykluczyć praktycznie każdego. Każdy może sobie sam zdecydować, czy uznaje kogoś za trolla, ale jeśli na podstawie takiej klasyfikacji administracja forum ma podejmować jakieś działania dotyczące danego użytkownika, dobrze by było określić, kto może oficjalnie nadać miano trollującemu użytkownikowi.
7. Jaka jest procedura usuwania konta z forum i ew. przywracania konta przez tego samego użytkownika?
Problem 1. zaistniał w wątku o medycynach naturalnych
Problem 2. zaistniał w wątku założonym przeze mnie
Problem 3. zaistniał w przypadku Pumy, Nowego, Kasiaxa (to nie jedyne problemy z nimi), a właściwie także Quarrela, Emila, Yonashka, Suriona...
Problem 4. zaistniał w przypadku tematów o krzakach
Problem 5. zaistniał w przypadku zmian logotypu i skórki
Problem 6. zaistniał ostatnio w przypadku Pumy, Nowego i Kasiaxa.
Problem 7. wystąpił ostatnio w przypadku kilku różnych użytkowników
1. Tak;
2. Na prośbę;
3. Nie usuwane. Identyczne prawa, ale ważne jest to, jakie poparcie znajdą wśród aktywnych użytkowników;
4. Nie;
5. Użytkownicy, poprzez głosowanie;
6. Zgodnie z procedurą w 6. propozycji;
7. Zgodnie z 7. propozycją.