PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 9 gru 2019, o 03:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Uważam, że linki do Bezpiecznie.org i Pozytwnie.org powinny
Czas głosowania minął 18 kwie 2010, o 08:24
zostać usunięte, 17%  17%  [ 1 ]
zostać, 67%  67%  [ 4 ]
nie mam zdania. 17%  17%  [ 1 ]
Liczba głosów : 6
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 8 kwie 2010, o 15:56 
Emanacja Pi i Sigmy
Awatar użytkownika

Mati,
ja nie mam zamiaru nikogo rozstrzeliwać. Ja tylko poszukałem danych, które by odpowiadały naszym oczekiwaniom pod kątem tego, kto je wykonał i gdzie; żeby nie były tendencyjne w żadną stronę. Moim zdaniem nie są.
Są one na tyle dobre, że obejmują różnego rodzaju przypadłości.

Mnie raczej zastanawia co innego, np. dlaczego u heteryków stwierdzono chlamydię u 53% a u homików u 28? Albo dlaczego genital warts u hetero to 16%, a u 'nas' 8? Z HIV z kolei w drugą stronę: u hetero 0.7%, u homo 5.5%. To wszystko są choroby przenoszone drogą płciową.

Quarrel,
grupa losowa byłaby wtedy, gdybyś chodził po ulicy i mówił 'o, tego zbadajcie', a potem pytał się o orientację. Gdyby była to prawdziwa grupa losowa, to ilość homików powinna być taka, jak w społeczeństwie. Tutaj zaś masz osoby, które się same zgłosiły. To nie była ankieta.
Oczywiście, to tylko moja opinia.

Nieprzeczytany post: 8 kwie 2010, o 16:14 
Czarownica nie z tej Ziemi
Awatar użytkownika

Chlamydia trachomatis są na chwilę obecną najbardziej rozpowszechnione. W zasadzie panuje światowa epidemia. Chlamydia trachomatis są najczęstszym drobnoustrojem wywołującym stany zapalne kobiecych narządów płciowych, niepłodności oraz niektórych powikłań ciąży. Czyli dotyczy w głównej mierze kobiet co nie znaczy, że nie dotyczy także mężczyzn z nimi współżyjących czy innych rodzajów chlamydii.
A co do kłykcin kończystych o których wspomniałeś to wg tych badań jest to 12,7% śród hetero - bierz też pod uwagę kobiety bo to z nimi heteroseksualni mężczyźni sypiają! :) u homo 8,1%. Fakt, to znaczy, akurat heterycy powinni bać się bardziej kłykcin.

A co do HIV - to zaprezentowane wyniki wskazują na to, że homoseksualiści są wyższą grupą ryzyka jeżeli chodzi o stosunki seksualne. Ale wg mnie tylko ze względu na to, że jest wśród osób homo więcej zarażonych obecnie.
Jeżeli używa się odpowiednich prezerwatyw zawsze to na jedno wychodzi, bo wtedy seks jest "bezpieczny" - przynajmniej teoretycznie.

Nieprzeczytany post: 8 kwie 2010, o 17:38 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Makaron, dzięki za precyzyjne przytoczenie wyników. Ich interpretacja sprawia mi jednak pewne trudności. Wydawało mi się, że zgadzam się z wyliczeniami Matiego, ale teraz mam pewne zastrzeżenia.
1. populację podzielono na trzy grupy, a nie na cztery - nikt nie rozdzielił kobiet heteroseksualnych od... FSF. Porównując samych MSM z Heteromężczyznami wychodzi, że 30% przebadanych mężczyzn to MSM. Jeśli w społeczeństwie 5% mężczyzn jest MSM, to oznacza to , że w tym teście są oni 6-krotnie nadreprezentowani, co wskazuje na to że badają się 6-krotnie częściej (w sensie proporcjonalnej liczby ludzi) niż heteromężczyźni. Jeśli liczyć metodą Matiego wyjdzie, że 0,9% homo jest zarażonych czyli niemal 2 razy więcej niż hetero...
2. Liczba osób, które zgłosiły się na badania nie powinna znacząco wpływać na procent wykrytych chorób w ramach poszczególnych grup orientacji, jeśli tylko nie jest bardzo mała i jest w miarę reprezentacyjna. Z reprezentacyjnością to trudno powiedzieć, ale chyba możemy założyć, że autorzy starali się dobrać grupy reprezentacyjne - inaczej nie ma w ogóle co rozważać tych badań.
Jeśli rozumieć tabelkę 2.8 jako liczbę ankietowanych osób, która przeprowadziła test z jakimś wynikiem lub nie przeprowadziła go wcale, to okaże się, że MSM nie tylko znacznie chętniej trafiają na ankiety ale także zdecydowanie częściej się badają. 81% MSM sie badało na HIV przed konsultacją, a spośród HeteroM tylko 45%. Niestety, spośród nich pozytywny wynik testu na HIV miało 19% MSM i tylko 0,25% heteroM.

3. Tabelka 2.12 może być myląca, jeśli nie jest przedstawiana bezpośrednio z 2.8, o ile w ogóle są ze sobą bezpośrednio powiązane. Ktoś bowiem w 2.12 uznał, że warto jest zsumować poszczególne wystąpienia chorób, tak jakby jedne wykluczały inne. Procenty w poszczególnych grupach sumują się mniej więcej do 100 i rozumiem że zostały wyliczone bezpośrednio z danych z tej tabelki. A ponieważ można mieć zarazem Chlamydię i HIV i jeszcze coś innego, wynik wcale nie oznacza, że HIV ma 5,5% MSM i 0,7% HeteroM, jak można by zobaczyć na pierwszy rzut oka.

4. Z tabelki 6.2 wynika natomiast że liczby 43 i 320, które znajdują się także w wierszu HIV w tabelce 2.12 oznaczają nowo zdiagnozowanych. Na 43 składa się m.in. 22 Hetero, którzy się wcześniej nie badali i 19, którzy badali ale od czasu badania się zarazili. Na 320 MSM składa m.in. się 58 którzy się nie badali i 249, którzy się zarazili od ostatniego badania. W tym wypadku ważne są jednak wartości procentowe. Okazuje się, że spośród wcześniej niebadanych HeteroM tylko 0,1% okazało się zarażonych HIV, a z badanych 0,2% się zaraziło. W przypadku MSM 2,6% niebadanych okazało się chorych, a 3% wcześniej badanych się zaraziło. Oznacza to, że wśród niezdiagnozowanych na HIV MSM jest proporcjonalnie znacznie więcej zarażonych niż w analogicznej grupie Hetero.

5. Tabela 6.5 wskazuje że również obecnie znacznie większy jest odsetek zarażonych HIV wśród MSM niż wśród osób heteroseksualnych.

6. Biorąc pod uwagę wnioski z pkt. 4. oraz dane z tabeli 2.11 można wywnioskować, że Hetero się rzadziej badają, bo mają ku temu mniej powodów i na dodatek, mają rację, że potrzeba badania się jest u nich względnie niewielka. Z badań wynika, że MSM mają wyraźnie więcej partnerów, ale są bardziej świadomi ryzyka zarażenia i częściej się zabezpieczają oraz częściej badają. Ponieważ jednak liczba osób zarażonych w tej grupie jest większa niż w heteroM, nawet te środki zaradcze i duża wiedza nie pomagają im zmniejszyć statystycznej szansy zarażenia poniżej ryzyka jakie wiąże się ze stosunkami u mężczyzn hetero. Naturalnie nie oznacza to, że są bardziej podatni genetycznie na HIV ani też, że "nawet guma nie pomoże", tylko tyle że części osób i tak się zdarzają stosunki bez zabezpieczenia, a wtedy szansa trafienia na chorego partnera i w konsekwencji zarażenia się jest znacznie większa niż u hetero.

Podsumowując - moim zdaniem przytoczone przez Makarona badania wyraźnie wskazują (jakkolwiek patrząc), że w Holandii homoseksualni i biseksualni mężczyźni są znacznie częściej zarażeni HIV niż mężczyźni heteroseksualni. Niemniej, przykładowa Chlamydia okazuje się bardzo popularna u Heteroseksualistów, choć pozwolę sobie teraz nie przeprowadzać analizy wyników w tym zakresie.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 8 kwie 2010, o 17:48 
Emanacja Pi i Sigmy
Awatar użytkownika

Pozwolę sobie nie odpowiadać na wszystkie posty, bo tabelki wstawione przez Makarona chyba najdokładniej wszystko obrazują.

Z nich wyraźnie wynika, że większy procent Homoseksualistów, którzy przeprowadzają badania na HIV zapada na tą chorobę. Na tej podstawie można też stwierdzić, że istnieje większa szansa, że spotkany homo jest nosicielem HIV niż spotkany heteryk. Nie wiem, czy na tej podstawie można stwierdzić, że homoseksualizm wiąże się z AIDS.

Nie mniej wypada mi przeprosić za moją arogancję wszystkich uczestniczących w dyskusji, szczególnie Asakurę.
Niestety ostatnio za często mi się zdarza przepraszać, więc zrobię sobie przerwę do czasu podwyższenie mojej kultury wypowiedzi.

Nieprzeczytany post: 8 kwie 2010, o 17:51 
Rusałka
Awatar użytkownika

Quarrel pisze:
Makaron pisze:
Wynika z tego, że testujemy się częściej. To też może wpływać na fakt, że wirus jest częściej wykrywany.
:shock: nie no sorry, ale jak mamy grupę reprezentatywną (a należy tak założyć bo w przeciwnym razie nie ma sensu oglądać takich wyników)[...]

Właśnie. A np. badania linkowane przez mati'ego obejmują osoby, które zgłosiły się na test hiv. Pytanie retoryczne: czy grupa osób zgłaszających się w celu przeprowadzenia hiv-testu jest reprezentatywna dla całości populacji.

Nieprzeczytany post: 10 kwie 2010, o 14:33 
Awatar użytkownika

Na pewno nie jest do końca reprezentatywna, ale niestety nie mamy innych badań.
I to jest chyba najbardziej reprezentatywna grupa jaką można znaleźć.

Nieprzeczytany post: 11 kwie 2010, o 02:13 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

Nareszcie jakaś ciekawa dyskusja!

Może Mati mówiłeś o badaniach Izdebskiego? To są badania na szeroką skalę, poważne, znane i reprezentatywne. Co można po nich na pewno powiedzieć o MSM, to to, że w porównaniu z ogółem mężczyzn (co nie znaczy, że z hetero!) o wiele więcej podejmuje ryzykowne zachowania.

Np.
85% MSM w okresie 12 ost. miesięcy podjęło przynajmniej 2 takie zachowania...
Analogiczny do tego odsetek wśród ogółu mężczyzn wynosi 43% (a tam też są MSM!) Wynik bardzo jasny i łatwy do interpretacji.

Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami rzadko lub sporadycznie używają prezerwatyw (aż 17 % nigdy) i mają wiecej partnerów seksualnych w porównaniu z ogółem. Dlatego trudno się dziwić, MSM są bardziej narażeni na HIV. Pytanie tylko z czego to wynika (chyba łatwo podać kilka hipotez) i jak temu zapobiegać...

CiEkAwOsTkA:
Ostatnio opublikowane badania Izdebskiego dot. Seksu w internecie, pierwszy raz w polskich badaniach pokazują, że ok 13% badanych utrzymuje homoseksualne kontakty a 10% deklarujących się jako hetero miało kiedykolwiek homo-kontakt seksualny. Ale te badania, choć na sporej próbie jak na tego typu badania, 10016 ludzi, są niereprezentatywne.

Nie ma się co specjalnie oburzać. Zostaje tylko szukać rozważnych jednostek w tej grupie ryzykantów ;)

Nieprzeczytany post: 11 kwie 2010, o 12:49 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Solaris pisze:
A np. badania linkowane przez mati'ego obejmują osoby...
im9today pisze:
Może Mati mówiłeś o badaniach Izdebskiego?

Mati! Gdzie Ty linkowałeś jakieś badania? Ukryłeś ten link że ja go nie widzę? Ja widzę link do badań z Holandii, które wskazał Makaron, a które Ty i ja przeanalizowaliśmy. Nie widzę linku do polskich badań.
Cytuj:
Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami rzadko lub sporadycznie używają prezerwatyw (aż 17 % nigdy)
Z badań holenderskich akurat w tej kwestii wynika coś innego.
Cytuj:
Ale te badania, choć na sporej próbie jak na tego typu badania, 10016 ludzi, są niereprezentatywne.
Jeśli praktycznie wszystkie badania tego typu są prowadzone na niereprezentatywnych grupach i praktycznie wszystkie wyniki wskazują że MSM częściej są zarażeni HIV, to jaka jest szansa, że w rzeczywistości MSM są nie bardziej narażeni na HIV niż mężczyźni hetero? Moim zdaniem bardzo niewielka.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 11 kwie 2010, o 14:46 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

Chlopiec pisze:
Z badań holenderskich akurat w tej kwestii wynika coś innego.

możliwe że gdzieś w Afryce też są inne wyniki, ja mówię o polskich badaniach.

Chlopiec pisze:
Jeśli praktycznie wszystkie badania tego typu są prowadzone na niereprezentatywnych grupach i praktycznie wszystkie wyniki wskazują że MSM częściej są zarażeni HIV

nie nie nie. badania z ciekawostki to są inne badania, niereprezentatywne badania internetowe. te pierwsze, które mówią o udziale MSM są reprezentatywne. To że są bardziej narażeni, wynika z ich ryzykownych zachowań, które przynajmniej w tamtym czasie (bodajże 2004) podejmowali o wiele częściej.
Myślę, że stereotyp nie wziął się z powietrza. Homoseksualni mężczyźni (przynajmniej w Polsce) co prawda nie mają jakiegoś silniejszego magnesu na HIV ale faktem jest, że wśród nich jest istotnie więcej ryzykantów, co może wynikać np. z tego, że ich seks nie pociąga za sobą ryzyka niechcianej ciąży. To nie znaczy że ryzykanctwo jest wewnętrzną cechą gejów, ale reakcją na specyficzne środowisko.
-> dlatego teraz, przy liberalizacji, dostępniejszych doustnych środkach antykoncepcjnych i lepszej wiedzy o seksualności (choć ciągle małej), te wyniki powinny sie zmieniać. W sensie na gorsze u hetero ;) w kierunku wyrównywania proporcji

Nieprzeczytany post: 11 kwie 2010, o 19:58 
Awatar użytkownika

Chlopiec pisze:
Mati! Gdzie Ty linkowałeś jakieś badania? Ukryłeś ten link że ja go nie widzę? Ja widzę link do badań z Holandii, które wskazał Makaron, a które Ty i ja przeanalizowaliśmy. Nie widzę linku do polskich badań.

Już napisałem gdzie i nie zamierzam się powtarzać w tej kwestii.

Nieprzeczytany post: 12 kwie 2010, o 00:22 
Chłopiec
Awatar użytkownika

mati pisze:
Już napisałem gdzie i nie zamierzam się powtarzać w tej kwestii.
Przepraszam się. Przy trzecim czytaniu znalazłem to co zapomniałem po pierwszym, a nie znalazłem przy drugim. A link był tylko makaronowy, stąd się dziwiłem, co nagle wszyscy zaczęli o Twoich badaniach mówić.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 13 kwie 2010, o 09:40 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

Z mojego rozumowania wynika, ze geje sa bardziej narazeni na kontakt z HIV niz heteroseksualisci, tak samo jak hetero sa bardziej narazeni na chlamydie, co jest dosyc powszechnie znanym faktem (a przynajmniej tak mi sie wydaje). Wyniki badan przedstawioen w tym temacie wydaja sie to potwierdzac.

Moje rozumowanie opiera sie na jednym zalozeniach, jesli ktos wykaze ze sa bledne to naturalnie bede wdzieczy i sie poprawie :)

1. Seks analny stwarza wieksze ryzykow zarazenia niż waginalny - tak mnie uczono, i wydaje mi się to sensowne.

2. Geje czesciej niż heteroseksualiści uprawiają seks analny - założenie poczynione przezemnie, wydaje mi się logiczne.

Konsekwencja tych zalozen jest stwierdzenie, ze homoseksualista bedzie bardziej narażony na zarażenie od heteroseksualisty. Podobny tok rozumowania dotyczy chlamydii - hetero czesciej uprawiaja seks z kobietami od homo, wiec czesciej beda sie zarazac.

Nieprzeczytany post: 24 maja 2010, o 22:09 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

Pa raram param! Ciekawostka!

Dziś na wykładzie u prof. Izdebskiego było o MSM, czyli mężczyznach mających seks z mężczyznami. W przebadanej próbie ponad 400 takich mężczyzn około 5% dowiedziało sie że ma HIV i mniej więcej tyle samo inne infekcje p.d.p. Ale co wzbudziło największe zamieszanie na sali i róóóóżne emocje, to liczba partnerów (w nawiasie % respondentów), przy czym większość badanych to ludzie do 24 r. ż.

1 (1,7)
2-5 (21,8)
6-10 (12,6)
11-20 (19,1)
21-50 (14,4)
51-100 (9,2)
100-500 (5,9)
500< (4,5)
nie pamiętam (9,2)
odmowa(1,2)
brak odp(0,5)

Nieprzeczytany post: 28 maja 2010, o 00:42 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

I jakie bylo podsumowanie? "Nie ufajcie ankietowanym"? ;) Skojarzyły mi sie ankiety przeprowadzane w szkołach, w których dzieci dla żartu udzielały absurdalnych odpowiedzi, a potem gazeta opublikowała sensacyjny artykuł w stylu "10 latki sadza, że Ameryke odkrył Superman".

Nieprzeczytany post: 28 maja 2010, o 03:20 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

Podsumowanie było takie, że wśród MSMów "obyczaje" są dużo luźniejsze niż przeciętnie. Mają dużo więcej partnerów, więcej z nich godzi się na luźny seksualnie związek, uprawiają ryzykowny seks, cztery razy większe statystycznie prawdopodobieństwo nosicielstwa HIV (nie, nie badali tego ankietowo :) ) syf, kiła i mogiła!

badani byli dorośli. może i żartowali, ale w sumie jakieś 10% z nich miało różne choroby przenoszone drogą płciową, może miny im zrzedły albo krew nie w humorze była :wink:

ps. na pocieszenie powoli pojawia się nowy, zdrowy trend, geje (ci seryjnie monogamiczni) zaczynają przed każdym związkiem się badać na obecność przeciwciał. Teraz każdy zrobi sobie rachunek sumienia... :twisted:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]