PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 22 sty 2021, o 23:14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 16 wrz 2005, o 13:51 
cytaty:

„IPSOS ogłosił wyniki badań. Jeśli ktoś chce zakosztować luksusu życia w liberalnym społeczeństwie, to tylko teraz, potem będzie już tylko gorzej. 75% młodych Polaków popiera eksponowanie symboli religijnych w miejscach publicznych. Polska młodzież najsilniej w Europie sprzeciwia się legalizacji związków homoseksualnych, a prawie 60% opowiada się za całkowitym zakazem aborcji. Im niższy wiek badanych, tym gorsze wyniki. Nic nie zapowiada zmiany tych tendencji. Polska edukacja odniosła sukces. Jedyna nadzieja w dalszym spadku urodzeń.”

„Liczba studentów zwiększyła się w ostatnim dziesięcioleciu kilkakrotnie, ale bibliotek nie przybyło, wprost przeciwnie.”

„W publicznych szkołach prowadzi się zajęcia na temat życia seksualnego, których program niemal w całości odpowiada założeniom religii i niewiele ma wspólnego z naukową wiedzą. Religijne przesądy i dziwaczne wartościowania przedstawiane są jako prawdy naukowe i korzystają z autorytetu nauki.”

„Polacy cenią sobie, jak wiemy, tradycję. Niestety, najlepiej rozwinęła się w naszym kraju tradycja niemyślenia. Każda nowa idea – czy to estetyczna, artystyczna czy polityczna – jest u nas z góry skazana na życie najcięższe z możliwych. Tu wszelka myśl – powtarzam: myśl, a nie ponury komunał – odrzucana jest niemal ze wstrętem. Jeśli ktoś w dodatku nieopatrznie zakwestionuje przyjęte nawyki i zakłóci intelektualny bezruch, ściągnie na siebie istną lawinę oburzenia i potok kalumnii. Dusza przeciętnego Polaka wzdraga się przed myśleniem. Kiedy nie myśli, czuje się po prostu jak ryba w wodzie!
Trzeba to wreszcie otwarcie powiedzieć: nasze społeczeństwo jest z gruntu reakcyjne, a co gorsza, jego konserwatyzm osuwa się w intelektualną nicość. Poczciwe kantyczki księdza Twardowskiego uchodzą w Polsce za szczyty poezji, a piśmiennictwo Karola Wojtyły, które może śmiało służyć za model literackiej nijakości, omawia się publicznie niczym objawienie.”

„Antykatolicyzm Jelinek jest radykalny, Jelinek nie ma bowiem zamiaru pertraktować z kościołem, ani tym bardziej respektować jego żądań, jest pisarką z gruntu laicką. Jej sprzeciw wobec katolicyzmu to sprzeciw wobec opresywnego moralnie i społecznie sposobu życia. Katolicyzm pozostał ostatnią we współczesnej kulturze europejskiej doktryną totalną, która stara się objąć kontrolą każdą sferę ludzkiego życia.”

„Furtką do całkowitego zakazu aborcji w Polsce stała się tak zwana „klauzula sumienia”, która oznacza, że każdy lekarz może odmówić przeprowadzenia zabiegu, nawet kiedy zezwala nań ustawa i życzy go sobie pacjentka. Jest to o tyle kuriozalne, że nic nie wiadomo o tym, by podobna klauzula przysługiwała lekarzom świadkom Jehowy, którzy nie chcą przeprowadzać transfuzji krwi. Sama klauzula to jeszcze mało, stosuje się przeto jej rozszerzającą wykładnię. Najczęściej obejmuje ona całą jednostkę służby zdrowia, jeśli takie są przekonania jej szefa. Ostatnio słychać o tym, że szpitale pragnące nosić imię Jana Pawła II zostają przez kościół zobowiązane do rezygnacji z wszelkich „niemoralnych form leczenia”. Klauzula sumienia jest rozszerzana nie tylko instytucjonalnie. Obejmuje nie tylko zabieg przerywania ciąży, ale także wszelkie zabiegi, które mogą doprowadzić do aborcji, takie jak badania prenatalne ujawniające poważne uszkodzenie płodu.”

„Obecność religii w leczeniu powoduje, że pacjent jako podmiot nigdy nie stanie się ostatecznym celem terapii, lecz pozostanie środkiem do realizacji celów ‘transcendentnych’.”

„Embriony żyją bowiem w tym samym sensie, co bakterie. Jeśli zaś w odróżnieniu od bakterii embriony są potencjalnie ludźmi, to potencjalnie człowiekiem jest także każda komórka jajowa i każdy plemnik. Warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego postawienie sprawy. Otóż każda płodna kobieta jest winna śmierci potencjalnego człowieka, jeżeli spotykając płodnego mężczyznę, nie odbywa z nim stosunku seksualnego.”

„Gdy słyszymy, że papież wierzył w ‘prawa człowieka i wolność sumienia’, warto zastanowić się, co właściwie mogły znaczyć te słowa w jego ustach. Obrona praw człowieka jest ideą szeroko akceptowaną we współczesnym świecie, lecz nie można jej odszukać ani w Biblii, ani w historii kościoła rzymskokatolickiego.”


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group