PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 12 gru 2019, o 01:37

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 24 lip 2012, o 12:49 
Użytkownik

Drodzy moi,
W konglomeracie różnych rzeczy, które wpadły mi ostatnio w ręce (mówimy o lekturach) znalazła się "Walka o normalność" dra Gerarda van den Aardwega, światowego autorytetu w terapii homoseksualizmu. Hm... Do książki mam liczne zastrzeżenia, ale nie chcę od razu ich przedstawiać, ale jedynie podzielić się z Wami kilkoma fragmentami i zapytać, co Wy na to?

Oto one wraz z przypisem, żeby nie było, ze zmyślam (Walka o normalność, Siedlce 2007, tłum. polskie Katarzyna Górska-Łazarz):

strona 70: „Miłość” trzeba w tym kontekście ująć w cudzysłów. Nie jest to prawdziwa miłość, taka jaka może mieć miejsce w relacji kobieta-mężczyzna lub w normalnych przyjaźniach. Jest to tak naprawdę młodzieńczy sentymentalizm – szczenięca miłość i pragnienie erotyczne.

s. 77: W przewrotny sposób homoseksualista woli dramat bycia uwięzionym od normalnego życia.

s. 81: Termin „neurotyczny” dobrze opisuje takie związki. Sugeruje egocentryczność takiej relacji.

s. 85: Buntowiniczość, wrogość wobec społeczeństwa i swoich ciemiężycieli oraz sprecyzowany cynizm są u homoseksualistów typowe.

s. 91 (mowa o parach): Te serdeczne przyjaźnie pełne są infantylnych zawiści, kłótni, wzajemnego dokuczania sobie, drażnienia i znęcania się, a ponadto zawsze kończą się nieuniknionym dramatem.

s. 98: Występuje wysoka korelacja pomiędzy homoseksualizmem a różnymi rodzajami nerwic, takimi jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, fobie, zaburzenia psychosomatyczne, depresje i stany lękowe. [mój przypis: ma to udowadniać, że homoseksualizm to rodzaj zaburzenia]

s. 159: Z homoseksualizmem jest tak samo jak z innymi niemoralnymi działaniami: im większa wewnętrzna moralna dezaprobata (innymi słowy im jaśniejsza percepcja obrzydliwości tego zachowania), tym łatwiej jest powiedzieć „nie”.

Nieprzeczytany post: 24 lip 2012, o 14:58 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Gerard van den Aardweg pisze:
strona 70: „Miłość” trzeba w tym kontekście ująć w cudzysłów. Nie jest to prawdziwa miłość, taka jaka może mieć miejsce w relacji kobieta-mężczyzna lub w normalnych przyjaźniach. Jest to tak naprawdę młodzieńczy sentymentalizm – szczenięca miłość i pragnienie erotyczne.
Nie wiem o jakim kontekście wypowiada się autor, ale chyba nie o sytuacji, gdzie "miłością" darzy się para starszych panów, z których pragnienia erotyczne już dawno wyparowały?
Cytuj:
s. 77: W przewrotny sposób homoseksualista woli dramat bycia uwięzionym od normalnego życia.
I dlatego Pan Gerard chce ten dramat podtrzymywać i nasilać? Być może jest coś wzniosłego w konieczności przeżywania dramatu bycia uwięzionym od normalnego życia (dziwne sformułowanie) ale codzienność raczej szybko weryfikuje takie pragnienia i myślę że ludzie, w tym nawet homoseksualiści, częściej wolą mieć spokój niż dramat.
Cytuj:
s. 81: Termin „neurotyczny” dobrze opisuje takie związki. Sugeruje egocentryczność takiej relacji.
W literaturze termin ten dobrze opisuje chyba większość ludzkich zachowań, bo jest strasznie uniwersalny - aż tak, że mi wydaje się niemal bezużyteczny.
Cytuj:
s. 85: Buntowiniczość, wrogość wobec społeczeństwa i swoich ciemiężycieli oraz sprecyzowany cynizm są u homoseksualistów typowe.
Być może faktycznie buntowniczość będzie typowa dla homoseksualistów, bo praktycznie każdego homoseksualistę, który chciałby móc swobodnie i otwarcie wieść swoje życie w przykładowej Polsce można nazwać buntownikiem wobec poglądów większości społeczeństwa. Świadomość, że mając ten pogląd nie da się żyć w zgodzie ze społeczeństwem pewnie ułatwia buntowanie się przeciw innym sprawom. Być może jest to negatywne, choć nie wiem czy należałoby krytykować wrogość wobec ciemiężycieli. W Polsce przykładowo jest ona akurat głęboko zakorzeniona i stanowi podstawę patriotyzmu. W końcu, gdyby popatrzeć na wszelkich nastolatków albo nawet na heteroseksualnych, dorosłych mężczyzn w naszym kraju, to się okaże że cechy przypisywane homoseksualistom przez Pana Gerarda są w tych dwóch niehomoseksualunych grupach dosyć często wykazywane.
Cytuj:
s. 91 (mowa o parach): Te serdeczne przyjaźnie pełne są infantylnych zawiści, kłótni, wzajemnego dokuczania sobie, drażnienia i znęcania się, a ponadto zawsze kończą się nieuniknionym dramatem.
zawiść, kłótnie, wzajemne dokuczanie sobie, drażnienie się i znęcanie kojarzą mi się jakoś głównie ze związkami heteroseksualnymi.
Cytuj:
s. 98: Występuje wysoka korelacja pomiędzy homoseksualizmem a różnymi rodzajami nerwic, takimi jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, fobie, zaburzenia psychosomatyczne, depresje i stany lękowe. [mój przypis: ma to udowadniać, że homoseksualizm to rodzaj zaburzenia]
Znów - odpowiednio dobierając nerwice można wskazać korelację pomiędzy nerwicami a czymkolwiek. Czytałem kiedyś książkę poświęconą właśnie nerwicom, w której autorzy rozważali różne cechy i zachowania ludzkie twierdząc niemal zawsze coś w stylu: "cecha/zachowanie X może wskazywać lub świadczyć o nerwicy, ale niekoniecznie".
Cytuj:
s. 159: Z homoseksualizmem jest tak samo jak z innymi niemoralnymi działaniami: im większa wewnętrzna moralna dezaprobata (innymi słowy im jaśniejsza percepcja obrzydliwości tego zachowania), tym łatwiej jest powiedzieć „nie”.
Może nie z samym homoseksualizmem, bo to nie jest rzeczownik odczasownikowy. Homoseksualizm wiąże się z odczuciami, które można w sobie tłumić i starać się nie robić tego, co by się robiło, gdyby się swój homoseksualizm akceptowało. I tu - faktycznie jasna percepcja obrzydliwości takiego zachowania będzie ułatwiała wzbranianie się od niego.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 25 lip 2012, o 08:52 
Użytkownik

Chłopcze, dzięki za Twoją refleksję. Panowie, co pozostali na to - przynajmniej na jeden z fragmentów?

Nieprzeczytany post: 25 lip 2012, o 17:35 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

Cytuj:

Jedno drugiemu zaprzecza - albo coś jest zaburzeniem/chorobą albo grzechem 8)

Nieprzeczytany post: 25 lip 2012, o 19:42 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Quarrel pisze:
Cytuj:

Jedno drugiemu zaprzecza - albo coś jest zaburzeniem/chorobą albo grzechem 8)

Nie. Grzechy obejmują bardzo wiele rzeczy, w tym również czynności wynikające z różnych zaburzeń i chorób. Pierwszy przykład z brzegu: można kogoś zabić i sąd może uznać, że stało się to w wyniku choroby psychicznej, a grzech i tak się ma.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 25 lip 2012, o 20:33 
Użytkownik

Błąd: Quarrel ma trochę racji. Grzech jest konceptem religijnym i w każdej religii jest to coś innego. Zasadniczo jest to czyn zły. Ale na przykład w religii katolickiej grzech to zawsze czyn świadomy. Toteż przestępstwo w sensie świeckim popełnione w wyniku zaburzenia ograniczającego świadomość lub ją zabierającego nie jest grzechem. W prawosławiu jest już nieco inaczej - jest kategoria grzechu nieświadomego: jeśli powiedziałem dowcip, który kogoś doprowadził do rozpaczy ale o tym nie wiedziałem, jest to wciąż grzech.

Nieprzeczytany post: 26 lip 2012, o 01:22 
Chłopiec
Awatar użytkownika

johnny703 pisze:
Błąd: Quarrel ma trochę racji. Grzech jest konceptem religijnym i w każdej religii jest to coś innego. Zasadniczo jest to czyn zły. Ale na przykład w religii katolickiej grzech to zawsze czyn świadomy. Toteż przestępstwo w sensie świeckim popełnione w wyniku zaburzenia ograniczającego świadomość lub ją zabierającego nie jest grzechem. W prawosławiu jest już nieco inaczej - jest kategoria grzechu nieświadomego: jeśli powiedziałem dowcip, który kogoś doprowadził do rozpaczy ale o tym nie wiedziałem, jest to wciąż grzech.

Nie wiem jak poszczególne religie definiują grzechy, ale mnie w ramach nauk katolickich uczono, że nawet jak niechcący coś zrobię co łamie przykazania lub pasuje do innych list grzechów, to jest to grzech.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 26 lip 2012, o 01:41 
Użytkownik
Awatar użytkownika

Cytuj:

to jest bełkot, kto dał mu prawo do definiowania miłości a tym bardziej jej oceniania

Cytuj:

tak samo, każdy wierzący woli być wierny temu w co wierzy, ale jakoś nikt wtedy nie mówi, że to jest złe gdy ktoś jest wierny swoim przekonaniom/ w naszym przypadku swojej naturze
Cytuj:

tak wygląda każdy związek, inaczej nie było by tylu rozwodów

Nerwice i wrogość to tylko efekt tego w jakim społeczeństwie żyjemy.
Uważam, że nie powinniśmy się zmieniać na siłę bo ktoś napisał słabą książkę.

Nieprzeczytany post: 26 lip 2012, o 09:38 
Chłopiec
Awatar użytkownika

happyface pisze:
Cytuj:
to jest bełkot, kto dał mu prawo do definiowania miłości a tym bardziej jej oceniania

Ja osobiście daję każdemu prawo do definiowania czegokolwiek, oceniania czegokolwiek, a nawet bełkotania.
Co prawda, to że ja komuś daję do tego prawo, nie oznacza że wszyscy inni też muszą, choć uważam, że ludziom powinno dawać się prawo do takich rzeczy oraz do samodzielnego myślenia.
Oczywiście też jak już sobie ktoś skorzysta z prawa do definiowania, oceniani czy bełkotania, to wcale nie oznacza to, że ktoś inny ma się specjalnie przejmować powstałymi przemyśleniami.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 27 sie 2012, o 17:08 
Newbie
Awatar użytkownika

Wysuwanie tez z powietrza, używanie słów typu "żaden", "zawsze", "typowe" bez podawania źródeł informacji i posługiwanie się pojęciami o niejasnej definicji uniemożliwia jakąkolwiek sensowną dyskusję na temat treści. Cytaty napisane z bardzo określonym światopoglądem, nieprzekonanych nie przekonają, a jeżeli cała książka tak wygląda, to zasłużyła na miejsce na półce koło epopeji narodowych z brzozą w tle ;).

Idąc za tropem autora: powyższa publikacja jest potwierdzeniem faktu, że psychologia nauką nie jest, a typowy jej przedstawiciel z tytułem doktora nauk nie ma nic wspólnego z prawdziwym badaczem ;)

Nieprzeczytany post: 28 sie 2012, o 11:41 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

za wikipedią: "Gerard van den Aardweg ...badacz parapsychologii katolickiej związanej z wizytami i objawieniami osób zmarłych, autor wielu publikacji przeciw aborcji." Z kolei "walka o normalność" wydana przez Frondę. Co tu komentować? ;)

ale co by nie powiedzieć, to brzmi jakoś znajomo: "Te serdeczne przyjaźnie pełne są infantylnych zawiści, kłótni, wzajemnego dokuczania sobie, drażnienia i znęcania się, a ponadto zawsze kończą się nieuniknionym dramatem." :hahaha:

Nieprzeczytany post: 16 paź 2012, o 22:01 
Wiedźma jak ta lala

„Sprecyzowany cynizm”. Hm… :>

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]