PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 12 lis 2019, o 11:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: List Warszawski
Nieprzeczytany post: 19 maja 2004, o 15:29 
Czarownica nie z tej Ziemi
Awatar użytkownika

W piątek 7 maja byliśmy świadkami wydarzeń, które w życiu publicznym naszego kraju nie mają precedensu. Pokojowa demonstracja gejów i lesbijek została zaatakowana przez grupę kilkuset osób uzbrojonych w kamienie i butelki. Następnie sprawcy napaści zdemolowali krakowski Rynek. Nieprzygotowanie służb porządkowych oraz władz miasta, pomimo wcześniejszych jawnych gróźb ze strony skrajnej prawicy i pseudokibiców, miało wszelkie znamiona przyzwolenia na napaść. Atmosfera podsycana przez autorytety polityczne i religijne przygotowała uzasadnienie dla sprawców przemocy. Kolejne dni po tym zajściu nie przyniosły wyraźnego potępienia agresorów. Przeciwnie, z ust samorzadowców, hierarchów Kościoła i niektórych czołowych polityków padały słowa potępiające ofiary tych wydarzeń. Obwinianie ofiar od wieków stanowiło uzasadnienie przemocy - wobec czarnoskórych mieszkańcow USA, niemieckich i polskich Żydow oraz zgwałconych kobiet. Tym razem to mniejszości seksualne padły ofiarą tej retoryki.

W Polsce nikt dotąd nie kwestionował prawa niepełnosprawnych, związkowców, nacjonalistów ani żadnej innej grupy do demonstrowania na ulicach miast. Nie rozumiemy, dlaczego geje i lesbijki stają się teraz pariasami polskiej demokracji. Etos demokratycznej opozycji i dziedzictwo Sierpnia nadawały kształt naszemu życiu publicznemu. Wydarzenia krakowskie i towarzysząca im nagonka na ofiary wyznaczają punkt zwrotny w historii III Rzeczypospolitej. Bulwersujące wypowiedzi moralnych autorytetów, ogłaszających, że "wina leży po obu stronach", budzą nasz niepokój o stan polskiej demokracji.

Nie pozwolimy, aby język debaty publicznej w Polsce usprawiedliwiał przemoc łysych ksenofobów i skrajnie prawicowych bojówek. Język ten dostatecznie skompromitował się w Polsce lat trzydziestych. Bagatelizowanie przemocy i zachęcanie do niej uważamy za skrajnie niemoralne i niesprawiedliwe.

-----

Jeśli ktoś nie podpisał jeszcze, zapraszam pod http://www.listwarszawski.prv.pl , jeśli ktoś nie podpisze, bo się z czymś nie zgadza, chętnie się dowiem, z czym.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 19 maja 2004, o 19:06 
Emanacja Pi i Sigmy
Awatar użytkownika

Hesus, Glebowa, ja wiem że czasami jak sie ludziom palcem nie pokaże to nie przeczytają, ale chyba tutaj zgromadzeni prezentują wyższy poziom. Czy sam Link, ewentualnie jakieśstreszczonko listu by nie wystarzyło?

Reszta: no właśnie, podpiszcie się. A jeżeli nie to ja teżchetnie posłucham

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 19 maja 2004, o 20:21 
Czarownica nie z tej Ziemi
Awatar użytkownika

trekker pisze:
Hesus, Glebowa, ja wiem że czasami jak sie ludziom palcem nie pokaże to nie przeczytają, ale chyba tutaj zgromadzeni prezentują wyższy poziom. Czy sam Link, ewentualnie jakieśstreszczonko listu by nie wystarzyło?

Co do sam link, to dobrze wiedzieć, do czego, a co do streszczonko vs całość, co za różnica? I tak chyba nikt nie podpisze bez przeczytania, a po co mam nadwyrężać umysł i streszczonka tworzyć ;)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]