PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 8 gru 2019, o 16:34

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 20 sty 2012, o 13:05 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Młodzież Wszechpolska przygotowała nowy Apel, który możemy przeczytać na stronach internetowych narodowców!

Zanim jednak podam link, chciałbym nawiązać do niejednej rozmowy i sytuacji, z którą się spotykałem w ostatnich latach. Nierzadko zdarza się bowiem, że jeśli uzna się jakąś grupę ludzi za złą, to cokolwiek by ta grupa robiła, uznaje się za złe. Protestuje się przeciwko każdej akcji danej grupy, zakładając, że na pewno będzie to szkodliwa akcja. Tak było w przypadku ostatniego Marszu Niepodległości - mimo że wg zapowiedzi miał być takim raczej rodzinno-patriotycznym sposobem świętowania niepodległości, nasłuchałem się, że nieważne jaki będzie, trzeba przeciw temu zaprotestować, bo organizują to narodowcy. A jaki był - to nawet dobrze nie wiem, bo czytałem i widziałem tyle zupełnie sprzecznych relacji, że tak naprawdę nie mam pojęcia co tam się wydarzyło i kto był czemu bardziej winny...

Tak czy inaczej, zarówno wśród nas, jak i wśród przykładowych narodowców panuje masa uprzedzeń. Moim zdaniem w dużej mierze uzasadnionych, choć kiedyś na tym forum przekonywano mnie, że uprzedzenie już z definicji nie może być uzasadnione.* Skoro niektórzy z Was przekonywali mnie, że cokolwiek zrobią narodowcy, to powinno się temu sprzeciwić, to czy powinniśmy się sprzeciwić też najnowszej akcji narodowców. Moim zdaniem nie, choć oczywiście każdy powinien sobie rozważyć, czy to przeciwko czemu protestują narodowcy mu odpowiada czy nie.

Konkretnie chodzi o ACTA.
http://narodowcy.net/acta-nadchodzi-ata ... 012/01/20/
Rzetelnych informacji o ACTA jest względnie mało, bo umowa ta była przygotowywana potajemnie, a do tego podpisywana jest jako umowa handlowa, dzięki czemu wydaje się mało ważna i względnie mało się o niej mówi w mediach. ACTA to faktycznie umowa a nie konkretne przepisy prawne. Zobowiązuje ona jednak sygnotariuszy do wprowadzenia odpowiednich przepisów, które mają na celu chronić własność intelektualną i znaki handlowe.
Ostatnio czytałem sobie w końcu przetłumaczony tekst ACTA. Jest dosyć długi, ale wiele da się zauważyć już po kilkunastu stronach. Cel ACTA można w pewnym zakresie uznać za szczytny - ma w końcu ułatwiać egzekucję praw poszczególnych osób i firm. Utrudnia życie osobom sprzedającym i kupującym podróbki oraz piracącym oprogramowanie, czy choćby filmy, muzykę, książki i pojedyncze artykuły. Jednakże pojawia się pytanie, co takiego utrudniało dotąd egzekucję tych praw? Czytając ACTA okazuje się, że chodzi o różne prawa osób, które posądzone są o złamanie praw chronionych przez ACTA.
Przykładowo:
-ACTA nakazuje wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zablokowanie potencjalnie szkodliwego działania osoby posądzonej o łamanie chronionych praw, bez wysłuchania jej.
-ACTA nakazuje wprowadzenie obowiązku wypłaty odszkodowania dla właściciela prawe przez osobę nielegalnie z czegoś korzystającą. Metoda liczenia odszkodowania też została zaproponowana:
a)jeśli ktoś zarabia na sprzedaży czegoś podrobionego, należy mu odebrać wszystkie zyski pochodzące z danej sprzedaży i przekazać je właścicielowi praw.
b)jeśli ktoś nie tyle zarabia, co zwyczajnie pomniejsza potencjalne zyski właściciela praw (np. rozdając za darmo kopię jakiegoś programu, filmu lub muzyki), odszkodowanie należy obliczać jako sumę iloczynów cen rynkowych poszczególnych rodzajów produktów i liczby ich udostępnionych kopii.

W internetowych filmikach koncentrują się na ACTA jako na czymś co miałoby ograniczyć wolność słowa. Nie wiem na ile w praktyce tak by było, ale jak widać ACTA obejmuje także inne zalecenia, które ze względu na swoją naturę, będą sprawiać, że statystycznie ludzie coraz więcej swojego czasu będą spędzać w sądach.

Czy ACTA jest dla kogoś korzystna? Wygląda na to, że jest bardzo korzystna dla autorów różnego rodzaju dzieł. Ponieważ nowe przepisy nie mówią o tym, co od teraz bedzie nielegalne, tylko opisują procedury postępowania w przypadku pojawienia się zarzutów o łamanie praw autorskich, ACTA będzie więc chyba "działać wstecz". Dlatego skorzystają na tym ci, którzy dotąd mieli problemy z egzekucją swoich praw autorskich. O ile nie zawsze na tym zarobią, to przynajmniej utrudnią życie tym, którzy korzystali lub udostępniali nielegalnie jakieś chronione materiały.

Jeśli ACTA przejdzie - a myślę że tak i to bez większych protestów (o ile nie okaże się niezgodna z konstytucją), to być może korzystne stanie się prowadzenie biznesu polegającego na tworzeniu jakiegoś bardzo fajnego, ale niezbyt pracochłonnego dzieła, (np. zabawnego obrazka, użytecznego programiku, kawałka muzyki czy też filmiku) i oferowanie go w sprzedaży po kosmicznych cenach oraz nie stosowanie jakichkolwiek zabezpieczeń przed nielegalnym rozpowszechnieniem takowego. Wtedy wystarczy trochę odczekać i pozwać masy ludzi, którzy nie kupili, a pobrali lub komuś udostępnili dany materiał. Sposób wyceny odszkodowania będzie bardzo korzystny dla autora.

ACTA, SOPA i PIPA (lubię w...), to zestawy przepisów, które znacznie zwiększają kontrolę rozproszonych aparatów państwowych nad obywatelami wielu państw świata. I tak już teraz, gdyby komuś przyszła ochota, mógłby prawie każdego z nas może nie tyle wsadzić do więzienia, co nieźle wymęczyć i ukarać stosując obecne prawa. Nowe przepisy tym bardziej zwiększą te możliwości sprawiając, że wszyscy będziemy przestępcami, tylko że jeszcze niewykrytymi lub nieosądzonymi. Powstający zestaw narzędzi pozwoli, a w niektórych państwa już pozwala (np. Chiny, USA, Ukraina) zatrzymać dowolnego obywatela pod wieloma zarzutami i totalnie zniszczyć mu życie, gdyby tylko zaszła taka potrzeba.
Niefajnie.

*jeśli faktycznie uprzedzenie miałoby być z definicji zawsze nieuzasadnione, to ja bym chciał znać słowo opisujące sytuację, w której ktoś jest negatywnie nastawiony do danej osoby (lub grupy osób), bazując na poprzednich doświadczeniach, które obiektywnie były negatywne.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 20 sty 2012, o 20:13 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

Chłopcze, nie potrzebuję MW żeby protestować przeciw ACTA.
A kiedykolwiek podpisujesz się pod akcją jakiegoś ugrupowania w jakiejkolwiek sprawie , to swoim poparciem wspierasz nie tylko sprawę ale i ugrupowanie. Czy tego chcesz czy nie.
Poza tym ACTA jest po cichu negocjowana od 2006 roku (z udziałem Unii od 2007), a to zdaje się są czasy wicepremierostwa długiego Romka...

Nieprzeczytany post: 21 sty 2012, o 00:50 
Chłopiec
Awatar użytkownika

mithnae pisze:
Chłopcze, nie potrzebuję MW żeby protestować przeciw ACTA.
A kiedykolwiek podpisujesz się pod akcją jakiegoś ugrupowania w jakiejkolwiek sprawie , to swoim poparciem wspierasz nie tylko sprawę ale i ugrupowanie. Czy tego chcesz czy nie.

Ja też nie potrzebuję. Ale protestuję przeciw takim uprzedzeniom. Jeśli jakaś organizacja której nie lubię robi coś co lubię, to jestem skłonny ich poprzeć w tym zakresie.

Ciekaw jestem czy kiedyś postąpiłem inaczej...

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 23 sty 2012, o 20:48 
Czarownica nie z tej Ziemi
Awatar użytkownika

W dziale Przegląd prasy wrzuciłem wątek na temat protestu Przeciwko ACTA - może się wybierzecie ;>
On jest organizowany na fejsie i z tego co widziałem to nie jest związany z żadną z oficjalną organizacją^^

Nieprzeczytany post: 23 sty 2012, o 21:05 
Mistrz
Awatar użytkownika

Czy znowu skończy się masowym wykupem cukru z półek sklepowych? :)

Nieprzeczytany post: 23 sty 2012, o 21:11 
Czarownica nie z tej Ziemi
Awatar użytkownika

eheaha pisze:
Czy znowu skończy się masowym wykupem cukru z półek sklepowych? :)

Możliwe - zwłaszcza tego trefnego na Farmwille ^^

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]