PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 20 paź 2021, o 16:42

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 9 sie 2011, o 16:23 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

Lokalizacja: Agencja ds. Przerabiania Spinaczy Biurowych na Majtki z Drutu
http://www.innastrona.pl/magazyn/bequee ... ltys.phtml

Cytuj:
Z Marcinem Nikrantem, sołtysem Leśniewa, jawnym gejem, rozmawia Mariusz Kurc

Leśniewo ma wyjątkowego sołtysa. Nie dość, że bardzo młodego - masz dopiero 26 lat - to jeszcze jawnego geja.

Gdy cztery lata temu startowałem po raz pierwszy w wyborach na sołtysa Leśniewa, mój wiek był chyba główną przeszkodą. Mówiono, że taki młody nie da sobie rady, nie ma doświadczenia, za krótko tu mieszka. I przepadłem.

A orientacja seksualna?

Wtedy jeszcze ukrywałem, że jestem gejem. To znaczy, tylko garstka znajomych wiedziała.

Teraz już nie ukrywasz. I w lutym wygrałeś wybory na sołtysa. Jak myślisz, dlaczego mieszkańcy ci zaufali?

Liczą się chęci i możliwości zrobienia czegoś konkretnego, by ludziom żyło się łatwiej. Wiem, ze brzmi to może górnolotnie i banalnie, ale tak jest. Nie interesowała mnie specjalnie władza sama w sobie, ani wielka polityka. Nie należę do żadnej partii. Ważne, co chciałem zmienić na lepsze.

[…]

kurczę, to dość pozytywne. zawsze myślałem, że jak na wsi by wykryli, że ktoś jest gejem, to by go zatłukli widłami czy inną kłonicą. a tu proszę, sołtysem wybierają. ale to jednak poniemieckie tereny, więc może w tym rzecz.

Nieprzeczytany post: 9 sie 2011, o 16:27 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

Dzisiaj ponoć wybiórcza o tym pisze na 3 stronie, ale nie czytałem tylko słyszałem w przeglądzie prasy w PRII o 8:10 (sic!).
Poza tym - nie mieszałbym w to opcji niemieckiej, już sam fakt, że to tereny kaszubskie jest wystarczający dla upolitycznienia sprawy.
---
Cysiu, czy mógłbyś na chwilę przestać ruszać skrzelami, bardzo mnie to rozprasza...

Nieprzeczytany post: 9 sie 2011, o 16:43 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

tak, jest tekst w „Wyborczej”:

http://wyborcza.pl/1,75248,10086870,Sol ... opaka.html

Cytuj:
Ma 26 lat i ludzie we wsi wiedzą, że jest jawnym gejem. W lutym wybrali go na swojego sołtysa
Jak jeszcze Marcin Nikrant nie był sołtysem i szedł wsią, nie mógł znieść, że przystanki autobusowe zbudowane z pustaków są brudne i zaniedbane. Że zamykają się sklepy. Że każda ulica ma innego rodzaju tabliczkę z nazwą. Że chodniki są niezamiatane. Że drogi gruntowe i asfaltowe są dziurawe. Że staw przy remizie jest zaniedbany.

A widział zdjęcia przedwojennego, kaszubskiego, Leśniewa. Wszędzie bruk, zieleń, staw otoczony słupkami połączonymi łańcuchem. I każdy słupek pomalowany na biało.

Z tego wszystkiego wystartował w wyborach sołeckich już cztery lata temu. Bo, chociaż zabrzmi to jak z ulotki wyborczej, naprawdę chciał zrobić coś dla swojej wsi. Zatrzymać jej degradację. Przegrał wtedy z kretesem. Ludzie mu potem dali do zrozumienia, że był za młody i mieszkał w Leśniewie dopiero od dwóch lat. Nie ufali mu.

Tylko że we wsi działo się coraz gorzej. Zamknięto jedyną aptekę. Wycięto kilka drzew, żeby zrobić miejsce dla nowego chodnika. Kiedy więc kilka miesięcy przed lutowymi wyborami mieszkańcy zaczepiali go i pytali, czy tym razem znowu wystartuje, postanowił, że tak zrobi […]

Nieprzeczytany post: 9 sie 2011, o 19:29 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

a tu proszę artykuł o tym samym prosto z frondy ;D

Cytuj:
Pierwszy w Polsce sołtys nie kryjący swojej homoseksualnej orientacji bardzo chce mieć swój "mały udział w tym, by było nam bliżej do Holandii czy Szwecji". Czy ze swoją sołtysową zamieni Leśniewo w tęczową miejscowość?

Marcin Nikrant na okładce "Repliki"

Marcin Nikrant to pierwszy, otwarcie przyznający się do swojej homoseksualnej orientacji, sołtys w Polsce. - Sąsiedzi z Kaszub wołali na małego Marcina: ciota, pedał, baba. Gdy podrósł, dali mu przytłaczającą większość głosów i oczekują, że zmieni wieś na lepsze – zachwala piórem Magdaleny Grzebałkowskiej „Gazeta Wyborcza”.

W wywiadzie opublikowanym na łamach wydawanego przez KPH pisma „Replika” Nikrant wyznał: „(...) wszystko idzie zgodnie z moim planem. Mieć faceta, który daje mi szczęście, robić to, co przynosi mi satysfakcję i mieć swój mały udział w tym, by było nam bliżej do Holandii czy Szwecji”.

Nikrant zapewnia, że ludzie w Leśniewie wiedzą o jego orientacji. - Może nie wszyscy, bo nie mówiłem każdemu z osobna, ani nie ogłaszałem wszem i wobec, ale gdy ktoś mnie pyta, czy mam dziewczynę, albo jak ona ma na imię, to odpowiadam: „Mam faceta. On ma na imię Przemek”. Na moim profilu na facebooku można przeczytać, że jestem w związku z mężczyzną – mówi w rozmowie z „Repliką”.

Sołtys Leśniewa zdaje się przywiązywać wielką wagę do homoseksualizmu. Sam przyznaje, że najchętniej poświęciłby się sprawom społecznym. Na swoim koncie ma już bycie tzw. „żywą książką”. Siebie zatytułował „Gej”. Na czym to polega? - Siedzisz sobie w bibliotece razem z innymi żywymi książkami – z lesbijką, z osobą czarnoskórą, z ateistą, osobą pochodzenia żydowskiego itd. Gdy ktoś przychodzi i chce cię wypożyczyć, idziesz z tym kimś do czytelni – i tam „dajesz się czytać” czyli odpowiadasz na pytania tej osoby – wyjaśnia Nikrant. I dzieli się swoimi wspomnieniami z tego doświadczenia: „Zdarzają się też pytania intymne, czyli z cyklu „jak wy to robicie?”. No i tłumaczę, że jeden facet jest aktywny, drugi pasywny, albo odwrotnie, albo obaj są i aktywni, i pasywni itd. Przyszła dziewczyna, która nie potrafiła wyobrazić sobie seksu męsko-męskiego, więc przed spotkaniem ze mną weszła sobie na redtube i obejrzała. I stwierdziła „Ojej, jakie to piękne!”.

Jednak funkcja sołtysa to, prócz bycia „żywą książką” szereg obowiązków, które sołtys dzieli wraz ze swoją małżonką. - Żona sołtysa to tak jak szyja w małżeństwie – mówi portalowi Fronda.pl Józef Wilczek, Sołtys Roku 2010 z Żyrowa (woj. opolskie). - Tak jak na całym świecie, kobieta w małżeństwie wspiera inicjatywy podejmowane przez męża, tak i małżonka sołtysa ma pewne określone funkcje do spełnienia we wsi.

Na czym te zadania polegają? Józef Wilczek mówi o takich nieformalnych obowiązkach, które skupiają się przede wszystkim na dbaniu o piękno wsi. - Z drugiej strony, żona sołtysa angażuje też pozostałe kobiety w miejscowości do upiększania swoich domostw – tłumaczy sołtys Żyrowa.

Józef Wilczek zgadza się, że żonę sołtysa można w przenośni nazwać taką „pierwszą damą we wsi”. Dodaje, że najważniejsza jest chęć spełniania wspólnych obowiązków, zarówno tych formalnych, jak i nieformalnych. - Bez tej wspólnej zgody nie będzie można iść do przodu, a stać w miejscu, to się cofać – konstatuje Wilczek.

Sołtys Żyrowa zapytany o to, jak wyobraża sobie pełnienie roli sołtysowej przez homoseksualistę odpowiada krótko: „Mąż i żona to jedno ciało. Muszą umieć ze sobą współpracować, bo inaczej nic nie będzie z tego sołtysowania”.

Ciekawe, jak w tej roli odnajdzie się partner pana Marcina. Zapytany o niego przez „Replikę” Nikrant wyznał: „Mieszka 70 km ode mnie. To związek na odległość, niestety. Nie widujemy się tak często, jak byśmy chcieli, nie licząc Skype’a”.

Nieprzeczytany post: 9 sie 2011, o 20:42 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

czy naprawdę konieczne jest przywoływanie tych frustratów na każdym kroku? jeszcze dojdą do przekonania że mają w uczestnikach PWG najwierniejszych czytelników...

Nieprzeczytany post: 9 sie 2011, o 22:03 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

mithnae pisze:
czy naprawdę konieczne jest przywoływanie tych frustratów na każdym kroku? jeszcze dojdą do przekonania że mają w uczestnikach PWG najwierniejszych czytelników...

we mnie mają na pewno, codziennie przeglądam ;D

Nieprzeczytany post: 9 sie 2011, o 22:41 
Wiedźma jak ta lala
Awatar użytkownika

A czy gdyby sołtysem została lesbijka, towarzystwo z Frondy miałoby obiekcje? Co więcej, można by sobie było popatrzeć!

Nieprzeczytany post: 10 sie 2011, o 08:36 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

ale to tak działa – np. „Fronda” to najwierniejsi czytelnicy „Gazety Wyborczej”, na którą na co dzień bardzo pomstują. Ale jak się człowiek chce dowiedzieć co piszą w „GW”, to wcale nie trzeba jej kupować i czytać, Wystarczy zajrzeć na „Frondę”.

Nieprzeczytany post: 10 sie 2011, o 10:30 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

Smith pisze:
A czy gdyby sołtysem została lesbijka, towarzystwo z Frondy miałoby obiekcje? Co więcej, można by sobie było popatrzeć!

@Smith - miałoby, bo lesbijka to kobieta. A kobieta jak wiadomo na stanowisku kierowniczym obiektem podejrzanym i nieuświęconym jest.
@Cyś - to ja już wolę poczytać oryginał. Albo nie - nie czytać ani jednego ani drugiego. Czytać Muminki - tam jest więcej ciekawych rzeczy.

Nieprzeczytany post: 10 sie 2011, o 10:40 
Chłopiec
Awatar użytkownika

To też tak działa, że ja nie muszę czytać Frondy - wystarczy PWG i wiem co na Frondzie dzięki Cyśkowi i Emilowi.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 10 sie 2011, o 10:44 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

Chlopiec pisze:
To też tak działa, że ja nie muszę czytać Frondy - wystarczy PWG i wiem co na Frondzie dzięki Cyśkowi i Emilowi.

Czy zatem cieszysz się że masz prasówkę z Frondy na forum?

Nieprzeczytany post: 10 sie 2011, o 11:42 
Chłopiec
Awatar użytkownika

mithnae pisze:
Chlopiec pisze:
Czy zatem cieszysz się że masz prasówkę z Frondy na forum?
Chyba tak. Jest to dosyć zabawne, ale radość ma nie jest też jakaś ogromnie wielka.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 10 sie 2011, o 18:03 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

a tak wracając do tematu, to może trzeba do tego Leśniewa teraz pojechać na wakacje, ażeby wspierać tamtejszą agroturystykę? może zlot plenerowy tam urządzimy? ;P

Nieprzeczytany post: 10 sie 2011, o 19:12 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

cysiek pisze:
ale to tak działa – np. „Fronda” to najwierniejsi czytelnicy „Gazety Wyborczej”, na którą na co dzień bardzo pomstują. Ale jak się człowiek chce dowiedzieć co piszą w „GW”, to wcale nie trzeba jej kupować i czytać, Wystarczy zajrzeć na „Frondę”.

potwierdzam! własnie przychodzę sobie z pracy, siadam przed telewizorem, otwieram piwko, włączam tvn24 i patrzę, że się terlikowski wypowiada na temat list sld :o a przecież on ta tvn cały czas jedzie :c

Nieprzeczytany post: 10 sie 2011, o 21:13 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

cysiek pisze:
a tak wracając do tematu, to może trzeba do tego Leśniewa teraz pojechać na wakacje, ażeby wspierać tamtejszą agroturystykę? może zlot plenerowy tam urządzimy? ;P

popieram :-)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]