PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 23 wrz 2020, o 20:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 18 paź 2010, o 13:14 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

Chlopiec pisze:
Naprawde? W takim razie powiedzenie "bozia ... pokarala za ..." jest zupelnie niezgodne z doktryna, tak?
ja bym powiedział, że o tyle niezgodne, że "oryginalne" Słowo Boże (tzn chociażby spisywane Ewangelie) zostały przez Kościół tak selekcjonowane i modyfikowane, że z tych pierwotnych nauk niewiele zostało.
Sam kiedyś podsyłałeś linki do świętych tekstów, z których np wynikało że homoseksualizm wcale nie jest traktowany jak grzech (chyba że mi pamięć szwankuje ale nie wiem nawet jak to teraz znaleźć :P )
Jak np ma się tekst księdza że "alkohol jest grzechem" do tego, że Apostołowie rozpijali flaszkę na Ostatniej Wieczerzy 8)

Nieprzeczytany post: 18 paź 2010, o 14:31 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Quarrel pisze:
Chlopiec pisze:
Naprawde? W takim razie powiedzenie "bozia ... pokarala za ..." jest zupelnie niezgodne z doktryna, tak?
ja bym powiedział, że o tyle niezgodne, że "oryginalne" Słowo Boże (tzn chociażby spisywane Ewangelie) zostały przez Kościół tak selekcjonowane i modyfikowane, że z tych pierwotnych nauk niewiele zostało
W tym przypadku nie zastanawiam się nad tym czy obecna doktryna jest zgodna z przeszłą, tylko Czy "bozia pokarała" jest zgodne z obecną.
Quarrel pisze:
Jak np ma się tekst księdza że "alkohol jest grzechem" do tego, że Apostołowie rozpijali flaszkę na Ostatniej Wieczerzy 8)
Ostatnio słyszałem, a następnie czytałem dla potwierdzenia, bo nie wierzyłem, że faktycznie taka jest doktryna kościoła rzymskokatolickiego... bowiem.... wierzenie katolickie mówi, że w trakcie eucharystii, gdy ksiądz ma to wino (i tak samo w ostatniej wieczerzy), to ono przestaje byc winem i staje sie krwia. Doslownie. Zachodzi transsubstancja i jest to realna zamiana. W ten sposób licząc, ksiądz może bez problemu powiedzieć, że nie pije alkoholu, tylko krew (co w sumie dla mnie brzmi nawet gorzej, ale w kościele się to ceni). Niezużytą krew trzeba schować do odpowiedniego miejsca, bo to krew boga.
Nieco inaczej jest u Luteran - oni uważają (wg. oficjalnych dokumentów), że w krew zamienia się tylko ta część, którą się wypija (albo jakoś tak), bo to co zostaje jest winem.
Jeszcze inaczej mają Kalwini - i dotąd myślałem, że rzymskokatolicy mają tak jak okazuje się że mają kalwini. Oni uważają bowiem, że w rzeczywistości pije się wino, ale że symbolizuje to picie krwi, takie duchowe przyjmowanie krwi jezusa, jakkolwiek by to brzmialo. Tak czy inaczej, jest to podobno istotna roznica pomiedzy wyznaniami. Jesli ktos uwaza sie za katolika, a nie wierzy, ze to wino zamienia sie w krew (a oplatek faktycznie w cialo), tylko wierzy ze to tak duchowo, symbolicznie, to byc moze blizej mu do kalwinow. Sa jeszcze inne roznice, ktorym mozna by sie przyjrzec.

A jeszcze w temacie obrazek:
Obrazek
Czy uważacie go za obraźliwy i niedobry, tak jak słowa biskupa?

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 18 paź 2010, o 16:20 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

Lokalizacja: Agencja ds. Przerabiania Spinaczy Biurowych na Majtki z Drutu
Chlopiec pisze:
Naprawde? W takim razie powiedzenie "bozia ... pokarala za ..." jest zupelnie niezgodne z doktryna, tak? A co plagami zsylanymi na egpit i niszczeniem jakiegos tam miasta? A potop? Czy to chodzi o to, ze wg chrzescijan tak bylo dawno temu, a teraz mamy spokoj od boga az do naszej smierci?

"bozia pokarala za..." owszem, moim zdaniem niezgodne. to raczej przejaw wierzen i przesadow charaktreystycznych dla religijnosci ludowej. tu mowimy nie o chrzescijanach, ale o katolikach, ktorych w polsce jest podobno 95 proc. populacji. choc to chrzescijanie to jednak specyficzni i wierza w rzeczy, ktore inni chrzescijanie odrzucaja, oraz nie wierza w te, w ktore chrzescijanie (tzn. tutaj protestanci) wierza.

no z tym Noem to ciekawe bo wlasnie wtedy chyba takich praktyk bog zaniechal (jakies przymierze z nimi zawarl itp.). no i z tego co wiem to kosciol katolicki poglad o tym, ze nieszczescia itd. sa kara boska kategorycznie odrzuca i potepia. ja to bym sie tu raczej jakichs wschodnich wplywow dopatrywal (karma i te sprawy), bo w teologii katolickiej to nie ma najmniejszych podstaw.

co do transsubstancjacji to faktycznie katolicy w nia wierza, czyli ze faktycznie materia sakramentow (chleb i wino) zostaje przemieniona w cialo i krew Jezusa. sprawe przesadzil zdaje sie sobor trydencki ("Jeżeli ktokolwiek zaprzeczy, że ciało i krew razem z duszą i Bóstwem naszego Pana Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus są prawdziwe, rzeczywiste i cieleśnie obecne w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii i jeżeli twierdzi, że jest On tam tylko w sposób symboliczny — to niech będzie przeklęty! [...] Jeżeli ktokolwiek będzie twierdził, że materia chleba i wina pozostaje w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii razem z ciałem i krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa… — niech będzie przeklęty!"). sensu to nie ma wielkiego, ale chyba musieli tak ustalic ze wzgledow politycznych (kontrreformacja i te sprawy).

Nieprzeczytany post: 18 paź 2010, o 16:33 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

Chlopiec pisze:
Ostatnio słyszałem, a następnie czytałem dla potwierdzenia, bo nie wierzyłem, że faktycznie taka jest doktryna kościoła rzymskokatolickiego... bowiem.... wierzenie katolickie mówi, że w trakcie eucharystii, gdy ksiądz ma to wino (i tak samo w ostatniej wieczerzy), to ono przestaje byc winem i staje sie krwia. Doslownie. Zachodzi transsubstancja i jest to realna zamiana.
spytaj swoich rodziców, co im ksiądz podał na ślubie ;>
moi dostali wino 8) widocznie był jakimś konowałem ;]

Nieprzeczytany post: 18 paź 2010, o 16:58 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Quarrel pisze:
Jeśli twierdzą, że dostali wino (a w trakcie ślubu się dostaje to co z eucharystii? bo ja się nie znam), to zgodnie z tym co zacytował Cysiek:
Sobór Trydencki pisze:
Jeżeli ktokolwiek zaprzeczy, że ciało i krew razem z duszą i Bóstwem naszego Pana Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus są prawdziwe, rzeczywiste i cieleśnie obecne w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii i jeżeli twierdzi, że jest On tam tylko w sposób symboliczny — to niech będzie przeklęty!
To niestety, ale chyba są przeklęci. Choć nie przeze mnie, bo ja nie przeklinam.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 18 paź 2010, o 18:25 
Rusałka
Awatar użytkownika

Jak na ateistów, zaskakująco wciągają Was takie teoretyczne (delikatnie mówiąc) tematy, jak transsubstancjacja :-)

Nieprzeczytany post: 18 paź 2010, o 19:21 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Solaris pisze:
Jak na ateistów, zaskakująco wciągają Was takie teoretyczne (delikatnie mówiąc) tematy, jak transsubstancjacja :-)
U mnie z transsublimacją zaczęło się od mini-randki na balkonie Bajo-Ciacha, a poza tym to dosyć zabawne, zauważać, że ludzie czujący przynależność do grupy A i świadomie nieprzynależni do grupy B okazują się dzielić światopogląd grupy B, za który w grupie A są potępieni. A przynależność do grupy w teorii bazuje na wspólnym światopoglądzie.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 18 paź 2010, o 19:27 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

Chlopiec pisze:
Quarrel pisze:
Jeśli twierdzą, że dostali wino (a w trakcie ślubu się dostaje to co z eucharystii? bo ja się nie znam), to zgodnie z tym co zacytował Cysiek:
Sobór Trydencki pisze:
Jeżeli ktokolwiek zaprzeczy, że ciało i krew razem z duszą i Bóstwem naszego Pana Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus są prawdziwe, rzeczywiste i cieleśnie obecne w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii i jeżeli twierdzi, że jest On tam tylko w sposób symboliczny — to niech będzie przeklęty!
To niestety, ale chyba są przeklęci. Choć nie przeze mnie, bo ja nie przeklinam.

dobre :hahaha:

Nieprzeczytany post: 19 paź 2010, o 00:40 
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

Lokalizacja: Agencja ds. Przerabiania Spinaczy Biurowych na Majtki z Drutu
Solaris pisze:

wiesz, to by bylo ciekawe kuriozum z ktorego mozna sie posmiac przez 5 minut a potem na zawsze zapomniec. ale jak dla mnie to wymaga jednak wiekszej uwagi ze wzgledu na to, ze tych ludzi ich wierzenia sklaniaja do naprawde okropnych rzeczy a w dodatku zyjemy w kraju gdzie czesto maja oni decydujacy glos w wielu sprawach.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]