PWGay
http://pwgay.vipserv.org/

[Wyborcza.pl]Polska nie dla każdego
http://pwgay.vipserv.org/viewtopic.php?f=16&t=2774
Strona 1 z 1

Autor:  cysiek [ 28 lip 2010, o 20:49 ]
Tytuł:  [Wyborcza.pl]Polska nie dla każdego

Tym razem - tak dla odmiany - nie dla niepełnosprawnych ruchowo.

http://wyborcza.pl/1,75478,8184869,Pols ... zdego.html

Cytuj:
[...]Marianna P.* została zatrudniona na trzy lata jako asesor w prokuraturze w L. w 2004 r. Jeśli asesor oceniany jest pozytywnie, zwykle płynnie zostaje prokuratorem. Ale Marianna P. w styczniu 2007 r. miała wypadek i uszkodziła kręgosłup, straciła władzę w rękach i nogach. Po operacji i rehabilitacji rusza rękami, ale nogi są sparaliżowane.

W lipcu 2008 r. zgłosiła się do pracy w swojej prokuraturze. Chciała dokończyć asesurę i ubiegać się o powołanie na prokuratora. Do podania dołączyła zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że jest zdolna do podjęcia obowiązków prokuratorskich.

Prokuratura skierowała ją na drugie badanie, jako czynniki szkodliwe i uciążliwe podając pracę przy komputerze powyżej czterech godzin dziennie. I to orzeczenie było pomyślne dla Marianny P. Wtedy prokuratura wysłała ją na trzecie, a listę czynników szkodliwych poszerzyła o pracę nocną, przeprowadzanie oględzin, wizji lokalnych, sekcji zwłok, uczestniczenie w wyjazdowych szkoleniach i wysiłek fizyczny. I lekarz stwierdził, że takiej pracy Marianna P. wykonywać nie może.

Decyzją prokuratora generalnego z 2 lutego 2009 r. została zwolniona. Powód: zwolnienie przekroczyło rok - co dawało formalną podstawę do zwolnienia, bo asesura nie może trwać dłużej niż trzy lata. I drugi: zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do wykonywania obowiązków.

Wczoraj Sąd Pracy we Włocławku uznał te powody za wystarczające. Mimo że Związek Zawodowy Pracowników Prokuratury i Helsińska Fundacja argumentowały, że: (przełożony może tak określić obowiązki prokuratora, by można było wykonywać je na wózku; (prokurator nie musi osobiście dokonywać oględzin czy autopsji; (pracodawca może dostosować miejsce pracy dla osoby na wózku za pieniądze z PFRON-u; (prokuratura może zatrudniać asystentów prokuratorskich, a ci w zastępstwie mogą dokonywać np. oględzin.

- Przykro, że sąd nie zechciał dostrzec problemu dyskryminacji i zadowolił się formalnymi przesłankami - mówi dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji [...]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/