PWGay
http://pwgay.vipserv.org/

[IS] Portugalia ma małżeństwa jednopłciowe
http://pwgay.vipserv.org/viewtopic.php?f=16&t=2522
Strona 1 z 1

Autor:  Mariusz Panczyk [ 18 gru 2009, o 16:53 ]
Tytuł:  [IS] Portugalia ma małżeństwa jednopłciowe

Inna Strona:
Cytuj:
Partia Socjalistyczna, która od 2005 roku ma potrzebną do rządzenia większość w portugalskim parlamencie, zdecydowała się zrealizować jedną z wyborczych obietnic. Szef gabinetu premiera, Pedro Silva Pereira, podkreślił rolę ustawy legalizującej małżeństwa osób tej samej płci w społeczeństwie, w którym od dłuższego czasu kwestia ta ma swoje miejsce w debacie publicznej. Małżeństwa takie nie będą jednak miały możliwości adoptowania dzieci.
Portugalia jest krajem o ciągle silnej tradycji katolickiej, dlatego rząd zrezygnował z możliwości powszechnej konsultacji i tym samym z ewentualnego referendum. Równocześnie przykład katolickiej i liberalnej Hiszpanii pokazał, że pojęcia te nie zawsze muszą się kategorycznie wykluczać.
Portugalia będzie kolejnym europejskim krajem, po Holandii, Belgii, Hiszpanii, Norwegii i Szwecji, w którym w związek małżeński mogą wstąpić osoby tej samej płci. Unia Europejska ciągle zachęca kraje członkowskie do uznawania i szanowania par homoseksualnych, dlatego coraz więcej państw decyduje się na zalegalizowanie tych związków poprzez małżeństwa czy rejestrację związków partnerskich. Wiele osób uważa jednak, że związek partnerski jest czymś gorszym w stosunku do instytucji małżeństwa, do której każdy powinien mieć równe prawo.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/