PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 18 cze 2019, o 19:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 17 lip 2007, o 19:04 
Mistrz
Awatar użytkownika

Cytuj:
W chorzowskim ośrodku pomocy zdarzył się precedens na skalę krajową. Usankcjonowano związek homoseksualny

Dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie uważa, że skoro dwaj mężczyźni żyją ze sobą, to mają wobec siebie takie obowiązki jak małżonkowie.

Tomasz Bączkowski z Fundacji Równości nie kryje zdumienia. Jego zdaniem zdarzył się precedens na skalę krajową. - Usankcjonowano związek homoseksualny - mówi.

A doszło do tego tak:

Andrzej Bąk i Piotr Wroński są parą niemal od pięciu lat. Wynajmują małe mieszkanie - pokój z kuchnią w oficynie kamienicy. Bąk choruje od dziewięciu lat. - W każdej chwili mogę trafić do szpitala. Jeśli nie dopada mnie zapalenie płuc, to niedowład kończyn - mówi. Do tej pory był ubezpieczony w urzędzie pracy, ale w tym roku został uznany przez ZUS za niezdolnego do pracy i został z urzędu wyrejestrowany. - Staram się o rentę, ale to potrwa - mówi.

Ponieważ Bąk nie ma stałego dochodu, złożył wniosek o zasiłek stały i ubezpieczenie w Ośrodku Pomocy Społecznej. I się zaczęło. Bożena Antończyk, dyrektorka chorzowskiego OPS wniosek odrzuciła. Na podstawie wywiadów środowiskowych uznała, że:

- mężczyźni wspólnie wynajmują mieszkanie

- Wroński od dłuższego czasu utrzymuje Bąka

- mieszkanie jest małe, składa się tylko z jednego pokoju i kuchni

- panowie wszystko o sobie wiedzą.

Jednym słowem: tworzą udany związek. A skoro tak, to czy partnerzy nie powinni dbać o siebie nawzajem?

Pytamy Antończyk: - Uznała Pani, że mężczyźni żyją w prawnym związku?

- Nie interesuje mnie, jakie uczucie łączy tych panów. Sprawdzaliśmy, czy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i jaki jest ich dochód - wyjaśnia.

Prawo mówi, że jeśli żyją razem, to przyznanie zasiłku Bąkowi zależy od tego, ile zarabia Wroński. Dlatego Antończyk zażądała zaświadczenia o zarobkach Wrońskiego.

Bąk odmówił: - Jakim prawem mogę żądać zaświadczenia o zarobkach od osoby prawnie mi obcej? Przecież zgodnie z polskim prawem mój partner nie ma wobec mnie żadnych obowiązków.

Dopóki jednak Bąk zaświadczenia nie dostarczy, zasiłku nie dostanie. A chodzi o kwotę nie większą niż 444 zł. Nie będzie też ubezpieczony.

Magdalena Środa, była pełnomocnik do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn nazywa sprawę hipokryzją. - Gdyby ci panowie dopominali się o jakieś przywileje z racji tego, że razem mieszkają, odprawiono by ich z kwitkiem, bo oficjalnie nie ma związków między mężczyznami. Państwo ich nie respektuje, wspierając się doktryną moralną. A jest po prostu chytre. Przywilejów odmawia, ale obowiązki nakłada. Gdy pojawia się okazja do zaoszczędzenia, to okazuje się, że mężczyzna może żyć z mężczyzną.

Bąk i Wroński starali się wspólnie o dodatek do czynszu. - Dostaliśmy, ale kazano nam złożyć osobne wnioski, bo nie jesteśmy rodziną - mówią. - Nie mamy żadnych praw jako związek. A teraz na siłę tworzy się z nas rodzinę, żeby nam nie pomóc.

Imiona i nazwiska mężczyzn zostały zmienione

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 21059.html

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]