PWGay
http://pwgay.vipserv.org/

[gazeta]Prezydent: Świat nie docenił oświęcimian
http://pwgay.vipserv.org/viewtopic.php?f=16&t=1503
Strona 1 z 1

Autor:  cysiek [ 29 sty 2007, o 02:57 ]
Tytuł:  [gazeta]Prezydent: Świat nie docenił oświęcimian

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34397,3880071.html
Cytuj:
Prezydent: Świat nie docenił oświęcimian
PAP, mp 2007-01-27, ostatnia aktualizacja 2007-01-27 15:56

Prezydent Lech Kaczyński w liście do uczestników uroczystości 62. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz napisał, że świat dotychczas nie docenił w pełni poświęcenia mieszkańców Oświęcimia i okolic, którzy nieśli pomoc więźniom podczas wojny.


"Pozostali w swej pamięci osamotnieni. Światowa opinia publiczna często odnosiła się do mieszkańców okolic jako całkowicie obojętnych na los więźniów. Wobec takich krzywdzących wypowiedzi, które zakłamują fakty i hańbią naszą historię, trzeba protestować! (...)" - napisał prezydent.

Prezydent wspomniał w liście, że na początku wojny Niemcy wysiedlili polską ludność z okolic obozu. Jednakże i na tym terenie zaistniała możliwość ryzykownych kontaktów pomiędzy pracującymi poza obozem więźniami a okolicznymi mieszkańcami. "Duża część z nich w sposób bohaterski, z pełnym poświęceniem, podjęła trud pomocy potrzebującym. Pomoc polegała na dostarczaniu lekarstw, żywności, na ułatwianiu przekazu grypsów do rodzin, meldunków obozowego ruchu oporu (...), wreszcie na pomocy organizacyjnej dla uciekinierów z KL Auschwitz(...)" - czytamy w prezydenckim liście.

Prezydent Lech Kaczyński przypomniał także w liście, że Auschwitz było miejscem tragedii Żydów, Polaków, Romów, Rosjan, przedstawicieli innych narodów, a także homoseksualistów różnej narodowości.

Odznaczono oświęcimian, którzy pomagali więźniom Auschwitz

20 mieszkańców Oświęcimia i okolic, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz podczas wojny i okupacji, odebrało krzyże kawalerskie i oficerskie Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia, podczas uroczystości 62. rocznicy wyzwolenia obozu, wręczyła podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka.

Pełna lista odznaczonych zawiera 43 nazwiska. Nie wszyscy bohaterscy oświęcimianie byli w stanie dotrzeć na uroczystość.

Wyróżniona orderem Władysława Rzepecka, żołnierz AK, wspierająca więźniów, dziękując za wyróżnienie powiedziała: "Wielu dziś tu mnie pytało, czy się bałam? Strach był ogromny i paraliżujący, ale mocniejsze od niego były gniew i sprzeciw wobec zła, które się tutaj rozlało."

Były więzień KL Auschwitz Tadeusz Sobolewicz w rozmowie z PAP powiedział, że obecność ludzi dawała otuchę i nadzieję. Terror w obozie sprawił, że nie wszyscy mogli się dowiedzieć o tej opiece. "Ta pomoc nie mogła być dla wszystkich, ale ci, którzy ją otrzymali, zawdzięczają temu życie" - powiedział.


nieslychane wprost. nawet prof Bartoszewski mial niejakie obiekcje co do mordowania homoseksualistow przez nazistow, a Kaczor stwierdzil, ze jednak gineli w Auschwitz. jestem wzruszony O_o

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/