PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 17 sty 2021, o 05:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 15 sie 2006, o 15:28 
Offline
Ciasteczkowy skrytożerca
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lut 2004, o 16:37
Posty: 2631
Lokalizacja: Agencja ds. Przerabiania Spinaczy Biurowych na Majtki z Drutu
http://wiadomosci.onet.pl/1351779,2678,kioskart.html

Cytuj:
Trochę normalności
Po pięciu latach istnienia homo-małżeństw w Niemczech okazuje się, że to sędziowie, a nie politycy, skłonni są przyznać gejom i lesbijkom pełne równouprawnienie

Świat nie przestał istnieć, ludzie nadal zawierają małżeństwa i płodzą potomstwo. Wprowadzenie równo pięć lat temu możliwości zawierania przez homoseksualistów związków partnerskich szybciej stał się normalnością, niż mogli o tym marzyć nawet najwięksi optymiści – i to jest dobra wiadomość.

Walka kultur, jaka poprzedzała przeforsowanie tej ustawy przez koalicję SPD-Zieloni, była raczej skutkiem kulturowego szoku chadecji po przegranych wyborach w 1999 roku. Nowy rząd wprawdzie wiele rzeczy robił z początku źle, ale szybko rozgrzał atmosferę w kraju za pomocą takich idei, jak homoseksualny związek partnerski, zwany potocznie homo-małżeństwem. Fakt, że w ogóle przez chwilę utrzymał się mit o daleko idących reformach, zapowiadanych w „czerwono-zielonym projekcie”, miał duży związek z ustawą („Ustawa dla położenia kresu dyskryminacji homoseksualnych związków partnerskich” – przyp. Onet), która 1 sierpnia 2001 r. weszła w życie. Chadecja zaskarżyła ją (do Trybunału Konstytucyjnego, który jednak orzekł, że partnerstwo homoseksualistów jest zgodne z konstytucją i nie narusza ustawy o szczególnej ochronie związku małżeńskiego – przyp. Onet). Chrześcijańska demokracja zapowiadała nawet rewizję tego aktu sankcjonującego „homo-małżeństwa” – ale burza szybko ucichła. Podobnie jak zaakceptowana została zmiana wizerunku kobiety w społeczeństwie, również w tym wypadku konserwatyści pogodzili się w końcu z faktem, że osoby o orientacji homoseksualnej uzyskują gwarancje prawne dla swojej własnej koncepcji życia.

Obecnie w Niemczech zarejestrowanych jest ok. 20 tys. jednopłciowych związków partnerskich – to przede wszystkim mężczyźni przypieczętowują swe uczucia w urzędach stanu cywilnego. Z początkiem 2005 r. zaczęła obowiązywać dodatkowa ustawa, za pomocą której rząd Schrödera uregulował przynajmniej część tych formalno-prawnych kwestii, które wcześniej pozostawały niewyjaśnione z powodu sprzeciwu chadecji. Homoseksualni partnerzy życiowi uzyskali prawo, jak i obowiązek wzajemnej opieki oraz utrzymania, a ich status w prawie spadkowym oraz najmu został w dużym stopniu zrównany z małżeństwami. W przypadku rozstania mają również zagwarantowane wyrównanie rentowe i emerytalne (dla mniej zamożnego partnera, wynikające ze wspólnego bilansowania ich dochodów w czasie, gdy żyli jako zarejestrowana para – przyp. Onet). Ponadto partnerzy mogą adoptować pasierbów z małżeństw heteroseksualnych. Wejście w życie uzupełniającej ustawy było możliwe tylko dzięki temu, że przy jej uchwalaniu rząd ominął Bundesrat zdominowany przez chadecję i pewne części owego prawnego aktu, które wymagały jego zgody, zostały z tego trybu wyłączone.

Ale – i to jest niewesoły aspekt w pomyślnym w zasadzie rozwoju sytuacji – w szczegółach rozwiązań prawnych panuje jeszcze pewien bałagan. Wiele z tego, co od 2001 r. weszło na stałe do praktyki życia społecznego, zostało wprowadzone ręką sędziów, a nie przez władzę ustawodawczą. A ta, zwłaszcza w nowej czarno-czerwonej formacji, uchyla się od dalszego uregulowania sfery praw dla par homoseksualnych. Trzeba było rozstrzygnięcia Federalnego Sądu Pracy, aby partnerom życiowym gejów zatrudnionych w sektorze publicznym przysługiwały dodatki rodzinne. Sąd Ubezpieczeń Społecznych w Dusseldorfie musiał zawyrokować, że po śmierci jednego z partnerów pozostały przy życiu ma prawo do renty po zmarłym. Trzeba też było odwoływać się do Federalnego Sądu Administracyjnego, aby Bundeswehra przestała uważać za „kawalera” żołnierza po ślubie z innym mężczyzną.

Uzupełnienia, jakie uchwalono przed półtora rokiem w Berlinie, poszły tak daleko przede wszystkim z powodu nacisku ze strony sądów. Polityka wystawia sobie tym samym marne świadectwo – sama wola polityczna nie wystarcza, by doprecyzować rozwiązania prawne dla zrównania statusu tych ludzi z innymi w różnych dziedzinach. Temat małżeństwa homoseksualnego przeszedł gdzie trzeba, nastroje opadły, a wielka koalicja nie wykazuje zainteresowania tematami, które nie obiecują wielkich korzyści dla jej wizerunku.

Obecnie na wokandzie jest sprawa, którą tysiące par homoseksualnych uważa – i słusznie – za drogowskaz w podejściu do nich przez fiskusa. Federalny Sąd Finansowy ma rozstrzygnąć, czy dwóm pozostającym w związku mężczyznom przysługuje, podobnie jak heteroseksualnym małżeństwom, prawo do wspólnego rozliczania podatków. W pierwszej instancji Sąd Finansowy w Saarbrücken orzekł, że ze „względów związanych z polityką ludnościową” nie wchodzi w rachubę traktowanie ich tak samo jak małżonków. Sędziowie rozumieli przez to, że partnerski związek osób tej samej płci nie jest nastawiony na prokreację, nie ma więc prawa do otrzymywania takiego wsparcia ze strony państwa, jak małżeństwo. To jednak absurd: przecież także bezdzietne pary małżeńskie mogą korzystać z zalet wspólnego opodatkowania. Sąd wyższej instancji może tu więc ogłosić równość wobec prawa obu rodzajów małżeństw – czego ustawodawca wyraźnie nie chce uczynić.

Cathrin Kahlweit/09.08.2006 12:17

_________________
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group