PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 20 wrz 2020, o 08:55

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 15:55 
Mistrz
Awatar użytkownika

Cytuj:
Ministerstwo edukacji chce zmniejszyć liczbę godzin wf-u w szkołach. Według pomysłu resortu, uczniowie mieliby zajęcia trzy razy w tygodniu, a dotychczasowa czwarta godzina stałaby się dodatkową godziną z historii.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 31522.html

Nie rozumiem tego zupełnie, jasne, że historia Polski z elementami wychowania patriotycznego powinna być traktowana priorytetowo, ale dlaczego to musi się odbyć kosztem wf-u. Gdzie się młodzież nauczy poprawnie kijem bejsbolowym posługiwać?
Czy nie lepiej byłoby zmiejszyć liczbę godzin matematyki :wink:

Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 16:13 
Mistrz

Swoją drogą ograniczenie liczby godzin poświęcanych na wf ma sens, bo zwiększenie liczby godzin N lat temu nie szło w parze z udoskonaleniem infrastruktury pozwalającej te zajęcia prowadzić... Co prawda powstało w międzyczasie M nowych hal sportowych, ale - dla przykładu - w mojej podstawówce, z hali nierzadko musiały korzystać równolegle ze 3, 4 klasy.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 16:15 
Mistrz

7z9 pisze:
dodatkowo przerażające jest to, że takie posunięcia zbliżą nas do Stanów Zjednoczonych. niestety tylko w kwestii otyłej młodzieży...

dramatyzujesz. Nie wiem jak w Wa-wie, ale na prowincji często naprawdę nie ma jak tego wf-u prowadzić.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 16:27 
Mistrz

Nie twierdzę, że należy zlikwidować wuef, ale zwiększona ilość godzin trzyma się już od kilku lat, a korzystają z tego tylko wuefiści, którzy mają etat, bo uczniowie już na przykład nie (choć mogę się mylić, nadszedł niż demograficzny i możliwe, że zapotrzebowanie na obiekty sportowe jest mniejsze). Nie jestem przeciwnikiem rozwijania kultury fizycznej, ale niech to będzie rozwijanie kultury fizycznej z prawdziwego zdarzenia! Jestem za to przeciwnikiem wprowadzania reform bez przygotowania dla nich gruntu.

7z9 pisze:
niestety to wyjdzie za 10-15 lat, kiedy będzie już za późno i zamiast na WF ludzie będą spędzać czas u lekarza.

nie bądź śmieszny - jeśli uważasz, że 4 lub 5 h wuefu w tygodniu jest w stanie powstrzymać epidemię otyłości, to znaczy, że jesteś baaardzo naiwny.

A może warto by było też zadbać o to, by zajęcia wychowania fizycznego nie zniechęcały wielu uczniów do uprawiania sportu, a tak dzieje się dość często.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 16:58 
Mistrz

ja pamiętam ze w podstawówce albo mieliśmy wf na korytarzu (nienawidziłem gimnastyki!) albo na boisku- czasem nawet w zimie graliśmy w piłkę nożną. Sala gimnastyczna to był luksus- a chodizłem do podstawówki w centrum Warszawy.

Teraz jest pewnie lepiej, ba już w liceum mogłem na przykład jeździć na łyżwach na Agrykoli i mieliśmy praktycznie pełną infrastrukture boiskowa i boisko ligowe.
w sumie w podstawówce i tak nie chodizłem na ten denny wf bo reprezentowałem szkołę więc byłem zwolniony.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 16:59 
Rusałka
Awatar użytkownika

No cóż... znam trochę sytuację polskiego szkolnictwa. Akurat ten pomysł nie jest taki głupi. 4 godziny tygodniowo wfu przy np 2h historii, geografii czy fizyki wydają się być troche dziwne. Przy obecnym okrojeniu programów nauczania myślę że zamiana godziny wfu na godzinę innego pzredniotu jest propozycją rozsądną. Kwestia tylko czy ma być to historia (w tym przypadku Polski) czy inny przedmiot.

To że w Warszawie mnóstwo dzieciarni szwęda się po centrach handlowych obżerając się mcżarciem nie znaczy że szkoła jest temu winna (i powinna wprowadzić 10h wychowania fizycznego tygodniowo). Tu raczej rodzice powinni zwrócić uwagę gdzie i jak spędzają czas ich pociechy. Najlepiej jest zwalić winę na szkołę (że nie wychowuje, że źle uczy, że gnębi dzieci) a samemu umyć od tego ręcę. W obecnej szkole uczeń ma 6 stron praw i jedną stronę obowiązków. Kiedyś były inne proporcje i ludzie po szkole jakby mądrzejsi...

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 17:18 
Mistrz
Awatar użytkownika

cotopaxi pisze:
W obecnej szkole uczeń ma 6 stron praw i jedną stronę obowiązków. Kiedyś były inne proporcje i ludzie po szkole jakby mądrzejsi...

Tak, teraz to już nie ta młodzież co przed wojną :D
A tak poważnie, to chyba najwięcej szkody całe to gimnazjum i nowe matury narobiły. Mówię to z pozycji osoby pracującej :shock: potem z młodzieżą opuszczającą szkoły średnie.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 18:03 
Rusałka
Awatar użytkownika

QuantumBoy pisze:
Tak, teraz to już nie ta młodzież co przed wojną :D
Nie przed wojną a przed reformą.

Cytuj:
A tak poważnie, to chyba najwięcej szkody całe to gimnazjum i nowe matury narobiły. Mówię to z pozycji osoby pracującej :shock: potem z młodzieżą opuszczającą szkoły średnie.

Owszem. Np program nauczania matematuki w gimnazjum jest w sumie powtórzeniem programu podstawówki i niewiele wnosi w stosunku do starego systemu.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 18:08 
Wiedźma jak ta lala
Awatar użytkownika

7z9 pisze:
dodatkowo przerażające jest to, że takie posunięcia zbliżą nas do Stanów Zjednoczonych. niestety tylko w kwestii otyłej młodzieży...

hm, nie widzę związku między tzw zajęciami wychowania fizycznego a zapobieganiem otyłości. przypomnij sobie 7 jak te zajęcia wyglądały. może u Ciebie jakoś lepiej, bo u mnie nie.

z innej beczki, przepowiadam(!) - Historii Polski będą uczyli w ramach przesunięć kadrowych - wuefiści. podszkoleni wg jedynie słusznych wzorców. zobaczycie, jaka będzie jazda! kolejny przedmiot do odbimbania, coś a'la ZPT albo religia :-)

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 19:54 
Czarownica nie z tej Ziemi
Awatar użytkownika

Ależ kochani, jak to brakuje wuefistów? Mamy bezrobocie 18% przecież! Jak to brakuje sal? Mamy mnóstwo więźniów, dla których nie ma miejsca w więzieniach, pognać ich do pracy! Jak to brakuje pieniędzy? Ile milionów wydano na Świątynię Opaczności, berecikowe i dopłaty dla górników?

To się nazywa "priorytety".

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 21:18 
Mistrz

no 20 milionów jak i wiele innych decyzji politycznych to głupota- owszem i włazidupstwo KK.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 21:42 
Wiedźma jak ta lala
Awatar użytkownika

miśku, my nawet na zrobienie 20 koszulek nie jesteśmy w stanie się umówić.

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 21 cze 2006, o 23:33 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Nie możemy się umówić na robienie 20 koszulek, bo nam tyle nie było potrzeba.

A poza tym to strasznie się rozgadaliście. Późno wracam do domu, tyle wątków do czytania i do tego jeszcze w każdym długie dyskusje.

O czym to tu było... a - o WFie. Z WFami jest różnie. Często nie ma na nie sal. Często nie ma sal też na inne zajęcia, więc tak czy inaczej jeden problem zmieni się w drugi.
Czy młodzierz będzie grubsza? Nie wiem. Czy będzie głupsza? Też niekoniecznie. Podejrzewam, że będzie bardziej wynudzona, bo większość traktowała WF jako rozrywke, a historia to zazwyczaj były nudy. Oczywiscie zawsze znajdzie się kilku pasjonatów, ale nie będą to ilości dramatycznie duże.

Ja nie wiem czy bym się z takiej decyzji cieszył. Historia była nudna i nieciekawa, a WF był męczący i nieciekawy.
Wedle statystyk, w Polsce mamy za dużo ludzi z wykształceniem humanistycznym, a za mało się rodzi z technicznym. Z tego punktu widzenia, wprowadzenie dodatkowej historii będzie złym działaniem, chyba, że ta ma zniechęcać uczniów do dalszego jej studiowania.

count your blessings now
'fore they're long gone

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 22 cze 2006, o 03:33 
Mistrz
Awatar użytkownika

pduncz pisze:
przepowiadam(!) - Historii Polski będą uczyli w ramach przesunięć kadrowych - wuefiści. podszkoleni wg jedynie słusznych wzorców. zobaczycie, jaka będzie jazda! kolejny przedmiot do odbimbania, coś a'la ZPT albo religia :-)

u mnie w podstawówce przez kilka miesięcy para wuefistów uczyła gejografii bo dyrektorka stwierdziła że "dużo podróżowali" (wuefiści globtroterzy?) przez co na zajęciach były głównie slajdy, na których prowadzący obściskują się z murzynami :) Idąc tym tokiem myślenia równie dobrze mogą prowadzić historię polski bo w końcu są polakami (patriotami) więc na pewno historię znają.
Swoją drogą - czy ZPT to nie było za komuny tylko? bo jakoś nie przypominam sobie żebym to odbęmbniał, chyba że to ten przedmiot na którym się kanapki robiło...

Tytuł:
Nieprzeczytany post: 22 cze 2006, o 08:11 
Wiedźma jak ta lala
Awatar użytkownika

janek pisze:
Swoją drogą - czy ZPT to nie było za komuny tylko? bo jakoś nie przypominam sobie żebym to odbęmbniał, chyba że to ten przedmiot na którym się kanapki robiło...

ten, ten. robiło się też pismo techniczne i etykietki do kluczy.
miejscami to się "pracotechnika" nazywało ;-P a w pewnym momencie większość "pracotechników" została z lepszym czy gorszym (na ogół gorszym) stkutkiem przerobiona na "informatyków".

w mojej podstawówce zresztą położono na to wielki nacisk, "informatykami" została większość matematyków, geograf, pracotechniczka i ... plastyczka.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]