PWGay
http://pwgay.vipserv.org/

[gazeta.pl] Holenderski ambasador ucieka przed homofobią
http://pwgay.vipserv.org/viewtopic.php?f=16&t=1204
Strona 1 z 1

Autor:  paxi [ 8 cze 2006, o 00:15 ]
Tytuł:  [gazeta.pl] Holenderski ambasador ucieka przed homofobią

Cytuj:
Holenderski ambasador ucieka z Estonii przed homofobią

Jacek Pawlicki 08-06-2006 , ostatnia aktualizacja 07-06-2006 17:35

Ambasador Holandii w Tallinie nie mógł pogodzić się z tym, że pijani skini wyzywali i atakowali jego partnera

- Estońskie społeczeństwo nie jest gotowe na to, by zaakceptować związek dwóch mężczyzn, szczególnie kiedy jeden z nich jest czarny - zwierzył się Hans Glaubitz holenderskiemu dziennikowi "NRC Handelsbad". Ambasador na własną prośbę zostanie przeniesiony do Kanady, gdzie będzie konsulem w Montrealu.

Jego kłopoty zaczęły się w 2005 roku, kiedy jeden z estońskich brukowców napisał, że przyjazd ambasadora geja z czarnym partnerem trzeba traktować jako prowokację. - Nie jest zbyt przyjemnie być atakowanym i wyzywanym przez pijanych skinów - mówił holenderskim mediom Glaubnitz. Partnera ambasadora - Holendra kubańskiego pochodzenia - obrażano na ulicach Tallina kilkanaście razy.

- Pierwszy raz w historii holenderskiej dyplomacji ambasador poprosił o przeniesienie na inną placówkę z takiego powodu - mówi "Gazecie" Tessa Martens z MSZ w Hadze.

Obyło się bez dyplomatycznej awantury. We wtorek szef holenderskiej dyplomacji Ben Bot rozmawiał na temat "ucieczki" swego ambasadora z estońskim ministrem spraw zagranicznych Urmasem Paetem. Według Tessy Martens Paet "wyraził ubolewanie z powodu tego, co spotkało partnera dyplomaty". Z kolei Bot zapewniał Estończyka, że Holandia nie ma pretensji do estońskich władz.

Estonia była w przeszłości krytykowana za rasizm i dyskryminację przez Radę Europy. Chodziło jednak o złe traktowanie mniejszości rosyjskiej, a nie ludzi o odmiennym kolorze skóry. Rainer Kattel, politolog z Uniwersytetu w Tallinie, przyznaje, że rasizm nie jest obcy Estończykom, ale nie przybiera tu skrajnie agresywnych form. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Leżący niedaleko Tallina rosyjski St. Petersburg po ostatniej fali ataków na czarnoskórych pretenduje do miana stolicy rosyjskiego rasizmu.

Glaubitz poznał swego partnera wiele lat temu na Kubie, gdzie zaczynał właśnie dyplomatyczną karierę. Po raz pierwszy ich związek został wystawiony na próbę w Pretorii. Dyplomata sprowadził się tam ze swym partnerem zaledwie kilka lat po zniesieniu apartheidu. Raul nie dość, że był czarnym gejem, to jeszcze pochodził z kraju komunistycznego, podczas gdy antykomunizm był integralną częścią ideologii apartheidu.

Mimo to dyplomata wprowadził swego partnera nie tylko na dyplomatyczne salony, ale i na plaże, na których wypoczywali dotąd wyłącznie biali. Obyło się bez incydentów. Holenderski MSZ uznaje związek Glaubitza za normalne małżeństwo. Kubańczyk ma prawo do dwóch darmowych przelotów rocznie, podobnie jak współmałżonkowie innych ambasadorów. - Orientacja seksualna dyplomatów i ich partnerów nie ma dla nas znaczenia - mówi Tessa Martens z MSZ.

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,3401637.html

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/