PWGay

Politechnika Warszawska w kolorach tęczy
Dzisiaj jest 19 wrz 2019, o 13:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: 14 maja 2009, o 19:39 
Witam dobrzy ludzie. Pewnie gnębią was tegoroczni maturzyści z pytaniami jaki kierunek na PW wybrać, wiecie dobrze że to trudny wybór. Ja mam podobne pytanie i byłbym bardzo wdzięczny za jakąś szczerą i prawdziwą! odpowiedz :) Chodzi mi głównie o różnice jakie są pomiędzy automatyką i robotyką na różnych wydziałach, z tego co widziałem to jest chyba na elektrycznych i na mechanicznym i jeszcze jakimś..Czy elektryczny to tylko i wyłącznie prąd czy też mechanika? Mnie ogólnie interesują sprawy mechaniczne, wiem że pewnie na takich kierunkach jak automatyka czy budowa maszyn to chleb powszedni, ale nie wiem dokładnie o co na tych kierunkach chodzi bo nigdzie nie mogę znaleźć szczegółowych opisów. Jeżeli możecie to poradźcie coś, może jesteście na takim kierunku. No i takie małe może głupie pytanko, czy na automatyce i robotyce np na wydziale elektrycznym jest np projektowanie ?

Dzięki wielkie z góry, a maturzyści czekają na wyniki i uderzają w październiku na PW !

Nieprzeczytany post: 14 maja 2009, o 19:40 
Czarownica z tej Ziemi
Awatar użytkownika

dawaj na elektrotechnikę! po cholerę zawracać sobie głowę automatyką ;p

Nieprzeczytany post: 14 maja 2009, o 20:02 
Emanacja Pi i Sigmy

Może spróbuję się wypowiedzieć trochę bardziej elokwentnie niż emil

Sam skończyłem wydział mechaniczny, co prawda nie automatykę.
Nie polecam WIPu (który to skończyłem)
ale Mechatronikę już tak. Tam zajmiesz się sterowaniem procesami różnymi, w tym robotami i manipulatorami. To jest chyba najbardziej godna polecenia automatyka jeśli chodzi o automatykę z punktu widzenia mechaniki.

Automatyki "elektoniczne" to głownie chyba sterowanie ale już wyłącznie elektroniczne. Nie mam doświadczenia więc się nie wypowiem, może ktoś z Elki lub Melu będzie wiedział.

Nieprzeczytany post: 14 maja 2009, o 20:15 
Jeżeli możecie to dajcie więcej informacji o wydziałach elektrycznym i mechatronicznym i o najciekawszych specjalnościach na nich (oczywiście głównie o tych które są najbardziej prestiżowe)

Nieprzeczytany post: 16 maja 2009, o 18:57 
Chłopiec
Awatar użytkownika

automatyka na WEITI to glownie sterowanie i w praktyce programowanie maszyn. Nie mechanika.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 21 maja 2009, o 22:45 
Mistrz

maturzyści do was uderzyli. bardzo miłe

Nieprzeczytany post: 23 maja 2009, o 11:17 
Rusałka
Awatar użytkownika

Gryps pisze:
maturzyści do was uderzyli. bardzo miłe

To nie pierwszyzna. Już raz ktoś kiedyś wziął PWG za nieoficjalną stronę Politechniki Warszawskiej ;)

Nieprzeczytany post: 8 cze 2009, o 22:59 
Mistrz
Awatar użytkownika

Chyba już za późno na ten temat, ale napiszę... bo tutaj się mój wydział reklamuje...
Otóż Automatyka i Robotyka to u nas pic na wodę fotomontaż. Z jednej strony to przedpotopowa mechanika precyzyjna czyli jak narysować tuleję(Grafika Inżynierska), z czego (Materiałoznastwo), jakie wymagania tolernacji nadać (Podstawy Metrologii) aby go można było nadziać na trzpień. A na koniec (Podstawy Technik Wytwarzania) sam go sobie obtoczysz na tokarce i wyszlifujesz w czymś_tam bębnowym... To jest pół studiów. Drugie pół to wielki virtual. Wirtualne roboty, wirtualne laborki, wszysko w komputarach, jedyne co się ruszało to tokarka tam z panem Waldkiem. Prace dyplomowe teoretyczne - nigdy nie wykonane projekty, albo programy symulujące. Taka informatyka, tylko że biedniej. Tak więc z technika wytwarzania precyzyjnego + programisty środowisk symulacyjnych automatyka i robotyka chyba jeszcze nie ma...
Czy więc MCHTR to zły wydział.
Nie. Bardzo dobry - ale gdzie indziej.
Na wydziale jako specjalizacja funkcjonuje inżynieria fotoniczna. Przed rokiem czy dwoma nastąpiły zmiany i instytut w rękę dostała profesor (jedna z niewielu prawdziwych prof.) Kujawińska - bardzo zasłużona dla dziedziny, co potwierdza fakt, że 3 lata prezydowała światowej organizacji fotonicznej.
Dziś wróciła na wydział i powoli rozkręca. W ramach programu rozwojowego Politechniki planuje:
=> otwarcie kierunku Fotonika na wydziale
=> otwarcie kierunku Photonics na wydziale (po ingliszu)
=> międzywydziałowe studia fotoniczne magisterskie
=> międzynarodowy program studiów doktoranckich
=> program z jakąś uczelnią zagraniczną na studia mgr typu rok tu tok tam z podwójnym dyplomem (to już od tego roku)...
To tyle przez rok wymyśliła...
Wprawdzie od bieżącego roku studia są w rekrutacji niezmienionej, to myślę, że byle trzymać się jej instytutu (a wybór przedmiotów to wybór już 2 semestru - ja wybrałem fotonikę właśnie z prof. Kujawińską i krzyczę - to jest to) a się nie straci.
Reszta tego wydziału do odtwórcze pielęgnowanie niezmiennych tradycji wydziału mechaniki precyzyjnej lub marne próby kopiowania tego, co po innych wydziałach robią 10x lepiej... na tym wydziale uczą (mozna się specjalizować) programowania aplikacji webowych, sieci komputerowych czy (!!) fotografii....
A o ile mi wiadomo, to robotyką humanoidalną zajmują się tylko i wyłącznie doktoranci PJWSTK. Reszta to robotyka przemysłowa.

Nieprzeczytany post: 23 cze 2009, o 20:59 
Mistrz-Magik ;)

no to teraz mnie zbiłeś z tropu, bo właśnie planowałem AiR na wydziale mechatroniki... no ale w takim razie rozważę to, na razie nie będę zmieniał, zawsze juz an kierunku pozostaje możliwość wyboru

Nieprzeczytany post: 23 cze 2009, o 21:24 
Emanacja Pi i Sigmy

GrMi pisze:
no to teraz mnie zbiłeś z tropu, bo właśnie planowałem AiR na wydziale mechatroniki... no ale w takim razie rozważę to, na razie nie będę zmieniał, zawsze juz an kierunku pozostaje możliwość wyboru

Na twoim miejscu nie przejmowałbym się zbytnio opinią kogoś kto raczej mało tam bywał.

@Gidja: no weź coś powiedz o swoim wydziale;

Z mojej wiedzy wynika że to najlepsza możliwa AiR

Nieprzeczytany post: 23 cze 2009, o 23:59 
Emanacja Pi i Sigmy
Awatar użytkownika

Nie lubie się wdawać w takie dyskusje, ale skoro już trzeba..

Znam paru absolwentów mojego wydziału z kierunku Automotyka i Robotyka i żaden z nich nie narzekał na ten kierunek.

Chyba na wstępie wymaga jeszcze zaznaczenia, że moja wiedza dotyczy jak to było.. hm.. parę lat temu, czyli gdy tok studiów wyglądał delikatnie inaczej, ale nie sądzę by wiele się zmieniło w samym programie, ot pewnie nazwy.

Otóż każdy na Mechatronice przez wspomniane przez Ciacha tokarki itp przejść musi. Nie jest to nic strasznego i nie jest to dział wyłącznie dla robotyków, wszyscy to mają. Na osłodę życia Ciachowi, dodam iż go dodatkowo czeka toczenie soczewek :)

Jeśli zaś chodzi o sam kierunek, to w dużej mierze Automatyka i Robotyka to sterowniki i przebieg procesów automatyki. Od teori mówiącej o odpowiedziach skokowych, poprzez ręczne wyliczanie tychże, jak również programowanie rozmaitych sterowników, układów pneumatyki itp. Wydział posiada też parę robotów i nowe powstają w ramach prac magisterskich i doktorskich. Jeżeli chodzi o roboty, to na zajęciach głównie jest to teoria, ale nic nie stoi na przeszkodzie by w ramach jakiegoś projektu coś zbudować, oczywiście nim się dostanie dostęp do laboratorium trzeba trochę poczekać i parę egzaminów zdać :)

Jeżeli chodzi o mechanikę, to kiedyś również każdy student mechatroniki musiał to przejść, tak samo jest z rysunkiem techniczny, który następnie zastępowany jest przez projektowanie. Ja nie będąc na kierunku automatyka i robotyka projektowałem kiedyś robota do wykrywania min :) Oczywiście tylko na papierze :)

Studiując na mechatronice zapoznasz się:
-z podstawami mechaniki
-z podstawami automatyki
-z podstawami fotoniki
-z podstawami projektowania i konstrukcji
-z podstawami wytwarzania
-z podstawami miernictwa
-z podstawami inżynierii jakości
-z podstawami elektroniki
Zależnie od wybranej specjalizacji z podstaw zrobi się wiedza zaawansowana ;)

Podsumowując.
Jeżeli interesuje Cię mechanika i projektowanie, a także interesujesz sie automatyką, to wydział mechatroniki będzie dla Ciebie idealny.

Jeżeli chcesz budować roboty, to w trakcie studiów wielu ich nie skonstruujesz, ale zapewne dostaniesz ku temu solidne podstawy.

Ps. Należy dodać jeszcze że to co zrobisz w trakcie studiów w dużej mierze zależy od Ciebie samego. Jeżeli będziesz miał jakieś pomysły, które będziesz chciał realizować, to wydział w dużej mierze Ci w tym pomoże. Kwestia odwagi i chęci.

Nieprzeczytany post: 24 cze 2009, o 00:13 
Mistrz-Magik ;)
Awatar użytkownika

Jako student PJWSTK powiem tylko, że robotyka u nas to też raczej pic na wodę.

Nieprzeczytany post: 24 cze 2009, o 01:02 
Chłopiec
Awatar użytkownika

Jako specjalista z dziedziny wypowiadania się na temat robotyki (mam na to papiery :P ) stwierdzam, że w Polsce robotyka to w niewielkim stopniu konstrukcja samych robotów. Jest chyba tylko jedna polska firma, która tym się zajmuje i raczej koncentrują się na robotach wojskowych. Jest natomiast wiele firm, które zajmują się wdrożeniami robotów, a więc ich programowaniem oraz projektowaniem uchwytów do nich. Są też stanowiska dla tzw. inżynierów sprzedaży, gdzie człowiek musi się znać na robotach, umieć przewidzieć czego potrzeba klientowi i ocenić jak się to da zrealizować i umieć całość sprzedać klientowi. Naturalnie, praktycznie wszystkie te stanowiska pracy dotyczą robotów przemysłowych.
Oznacza to mniej więcej tyle, jeśli ktoś ma w tym zakresie jakieś wątpliwości, że robotyka to nie budowa humanoidalnych maszyn typu Data ze Star Treka, Valerie 23 z The Outer Limits, czy choćby Honda Asimo, a programowanie siłownika ramienia robota Motoman do przenoszenia ciasteczek z taśmociągu do pudełek.

count your blessings now
'fore they're long gone

Nieprzeczytany post: 24 cze 2009, o 13:52 
Mistrz-Magik ;)

ok, dzięki. W tej chwili już nie będę zmieniał swego podania, niech pozostanie tak jak jest;] dostane się i będę studiował, to wtedy będę się martwić jak wykorzystać czas i możliwości

Nieprzeczytany post: 2 lip 2009, o 12:46 
Newbie

Tegoroczni maturzyści męczą was trochę no ale musicie nam to wybaczyć. Tak naprawdę to paradoks że najlepsza publiczna uczelnia techniczna w Polsce nie ma porządnie rozwiniętego oficjalnego forum.

Kieruje się do was z pytaniem. Byłem na dniach otwartych co prawda lecz wtedy myślałem w całkowicie innych perspektywach. Jebła mi się trochę maturka dlatego stoję w niemałym dylemacie.

Zastanawiam się nad Automatyką i robotyką na wydziale elektrycznym oraz ogólnie nad MeIL-em. Dowiedziałem się ze AiR na WE to na początku bardzo dużo matmy i fizyki. W sumie to nawet dobrze bo planuje sam dla siebie poprawić maturkę własnie z tych przedmiotów za rok, ale interesuje mnie to że od drugiego roku do wyboru są przedmioty kierunkowe obieralne. Czy gdzieś można sobie obejrzeć listę tych przedmiotów ? Domyślam się że AiR na tym wydziale odbiega od tej na mechatronice lecz na mechatronikę raczej się nie dostanę.

Byłbym wdzięczny jakby wypowiedział się także ktoś z MeIL-u. Co robić po tym kierunku ? Wątpię żeby to była praca w NASA ale po skończeniu tego niezwykle ciekawego dla mnie wydziału coś się w ogóle robi w naszym kraju ?

Z góry dzięki za jakiekolwiek odp i wskazówki :)
Pozdrawiam

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]